Zaskakujące dane GUS ws. inflacji. Pierwsza taka sytuacja od wielu miesięcy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Inflacja

Inflacja / Fot. Pixhere

Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego pojawiły się dane dot. wskaźnika cen konsumpcyjnych, czyli główna miara inflacji w Polsce. Wyniósł on 17,4 proc. rok do roku, co oznacza spadek wobec października, gdzie wyniósł 17,9.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w listopadzie 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 17,4% – wskaźnik cen 117,4, a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,7% – wskaźnik cen 100,7

– czytamy w raporcie Głównego Urzędu Statystycznego.

Czytaj więcej: Mazurek: Słowa Tuska nie mają nic wspólnego z rzeczywistością [NASZ WYWIAD]

Reakcja ekspertów na spadek inflacji

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego skomentowali na Twitterze analitycy mBanku i Pekao. Zauważyli oni, że za spadek odpowiedzialne jest obniżenie konsumpcji i inwestycji.

Spadek inflacji w listopadzie z 17,9% do 17,4% (flash). Bazowa przemieściła się z 11,0% do okolic 11,3–11,4%. Inflacja z dużym zaskoczeniem dla rynku, z małym dla nas PKB w III kwartale wzrósł o 3,6% (poprzednio podawane 3,5%). Nie sam spadek, lecz kompozycja jest zaskakująca. Bohaterem spadków nie są zapasy, lecz znaczące obniżenie konsumpcji i inwestycji. Znacząco wzrosły szanse, że za moment zobaczymy recesję w konsumpcji

– czytamy w analizie mBanku.

Z kolei eksperci z banku Pekao podkreślają, że inflacja bazowa nadal będzie rosła.

No to mamy pierwszy od połowy ubiegłego roku spadek inflacji (nie licząc wprowadzenia Tarczy w lutym). W listopadzie inflacja obniżyła się do 17,4%. Uwagę zwraca spadek m/m cen energii (pewnie za sprawą węgla). Inflacja bazowa pozostaje w trendzie rosnącym (wzrost do ok. 11,3%)

– podkreślają eksperci z banku Pekao.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

twitter.com, tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY