Wielka Brytania: W drugim największym mieście biali są już mniejszością

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Wikimedia Commons

Leicester i Birmingham stały się pierwszymi miastami Wielkiej Brytanii, w których mniejszości stały się większością.

Leicester i Birmingham stały się pierwszymi miastami w Wielkiej Brytanii, w których mniejszości etniczne stanowią obecnie większość populacji – wynika z nowych danych spisu powszechnego opublikowanych we wtorek przez Office for National Statistics (ONS).

Dane zebrane podczas ostatniego spisu ludności w Anglii i Walii, który odbył się 21 marca 2021 roku, ujawniły, że Birmingham, nazywane drugim miastem Anglii, składa się obecnie z mniejszości 48,6 procent, które identyfikują się jako białe.

Prawie jedna trzecia mieszkańców Birmingham (31 procent) identyfikuje się jako Azjaci lub Azjaci brytyjscy, podczas gdy 11 procent to czarni, czarni Brytyjczycy, Karaibowie lub Afrykanie. Osoby z “mieszanych lub wielokrotnych grup etnicznych” stanowią 4,8 procent populacji, a osoby z “każdej innej grupy etnicznej” to 4,5 procent.

Dalsza analiza grup etnicznych ujawniła, że największą grupą mniejszościową w mieście są osoby pochodzenia pakistańskiego, którzy stanowią 17% populacji miasta. Podobnie w mieście East Midlands – Leicester, gdzie mniej niż 40,9 procent mieszkańców identyfikuje się jako biali.

W Leicester największą grupą etniczną są Hindusi, którzy stanowią 34,3 procent populacji miasta. Jest to nawet większe niż największa “podkategoria” białych – biali Anglicy, Walijczycy, Szkoci, Północni Irlandczycy lub Brytyjczycy (33,2 procent).

Niektóre angielskie miasta już od wielu lat należą do mniejszości białej, w tym Slough (36 proc.), Luton (45,2 proc.) i kilka dzielnic Londynu.

Anglia i Walia krajami mniejszości chrześcijańskiej?

Po raz pierwszy mniej niż połowa mieszkańców Anglii i Walii, którzy odpowiedzieli na pytanie o religię, określiła się jako chrześcijanie.

Liczba tych, którzy stwierdzili, że “nie mają religii”, wzrosła o 12 procent w stosunku do danych ze spisu z 2011 roku do 37,2 procent, podczas gdy liczba mahometan w tym kontekście wzrosła do 3,9 mln, lub 6,5 procent populacji, a hindusów do 1 mln, lub 1,7 procent populacji.

Największe skupiska muzułmanów w Anglii i Walii można znaleźć w Blackburn wih Darwen (35 proc.), Luton (32,9 proc.), Redbridge (31,3 proc.), Bradford (30,5 proc.) i Birmingham (29,9 proc.).

Londyn, w międzyczasie, pozostał najbardziej zróżnicowanym religijnie regionem Anglii w 2021 r., z ponad jedną czwartą (25,3 procent) wszystkich zwykłych mieszkańców zgłaszających religię inną niż “chrześcijańska”, poinformował ONS.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMX News

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY