Rzecznik rządu potwierdza krok KE w kierunku wypłaty środków z KPO

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Rzecznik Rządu Piotr Müller

Rzecznik Rządu Piotr Müller / Fot. PAP/Rafał Guz. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Możliwość przyznania Polsce przez UE dostępu do wielomiliardowych środków z KPO po zaakceptowaniu przez Komisję Europejską kluczowych dokumentów.
  • Rzecznik polskiego rządu potwierdził w środę, że Komisja Europejska zaakceptowała tzw. ustalenia operacyjne dotyczące Krajowego Planu Odbudowy.
  • Zastrzegł przy tym, że nie jest to decydujący ruch w owej sprawie.
  • Ocenił to jako dobry krok i wyjaśnił, że do Brukseli pojedzie Szymon Szynkowski vel Sek, minister ds. UE, by rozmawiać na ten temat.
  • Zobacz też: Rosyjskie MSZ podało powód odroczenia rozmów z USA o redukcji broni jądrowej

Rzecznik polskiego rządu potwierdził w środę, że Komisja Europejska zaakceptowała tzw. ustalenia operacyjne dotyczące Krajowego Planu Odbudowy, ale zastrzegł, że nie jest to decydujący ruch w tej sprawie.

KE zatwierdziła polski KPO na początku czerwca, otwierając Warszawie drogę do uzyskania 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro tanich pożyczek. KPO określa, jak polski rząd wyda pieniądze, ale jak dotąd KE odmawiała Polsce dostępu do finansowania, dopóki nie spełni ona kilku kamieni milowych w zakresie “praworządności”.

Ustalenia operacyjne to dwustronne umowy techniczne, które muszą być podpisane zarówno przez KE, jak i Polskę. Zawierają one specyfikacje dotyczące dowodów wymaganych do wykazania, że kamienie milowe zostały osiągnięte.

“Dobry krok”

Rzecznik polskiego rządu Piotr Müller powiedział w środę na konferencji prasowej, że potwierdza, iż ustalenia operacyjne zostały zaakceptowane przez Komisję Europejską. To jednak według niego nadal nie zmienia rzeczywistości w odniesieniu do KPO.

Ocenił to jako dobry krok, i wyjaśnił, że do Brukseli pojedzie Szymon Szynkowski vel Sek, minister ds. UE, by rozmawiać na ten temat.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

The first news

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY