Rosyjskie MSZ podało powód odroczenia rozmów z USA o redukcji broni jądrowej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa / Fot. Twitter

Moskwa oskarżyła we wtorek USA o "toksyczność i wrogość", która miała być przyczyną odłożenia kluczowych rozmów z Waszyngtonem na temat kontroli zbrojeń.
  • Dwa mocarstwa atomowe miały rozpocząć rozmowy o redukcji broni strategicznej (START).
  • W poniedziałek Rosja powiedziała, że rozmowy, które miały się odbyć w Kairze między 29 listopada a 6 grudnia, odbędą się “w późniejszym terminie”.
  • Kreml odmówił komentarza, ale rosyjskie MSZ oskarżyło Stany Zjednoczone, wskazując na “skrajnie negatywne” stosunki między dwoma krajami.
  • Zobacz też: Disney: Dzieci z napisem “kochamy cię szatanie”

W poniedziałek Rosja powiedziała, że rozmowy, które miały się odbyć w Kairze między 29 listopada a 6 grudnia, odbędą się “w późniejszym terminie”. Kreml odmówił komentarza, ale rosyjskie MSZ oskarżyło Stany Zjednoczone, wskazując na “skrajnie negatywne” stosunki między dwoma krajami.

We wszystkich sferach obserwujemy najwyższy poziom toksyczności i wrogości ze strony Waszyngtonu

– powiedziała rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa. Oskarżyła Waszyngton o rozpętanie “totalnej wojny hybrydowej” przeciwko Rosji i powiedziała, że rozmowy o broni nie mogą być prowadzone w obecnych okolicznościach.

Zacharowa powiedziała, że nie można rozmawiać z Rosją o “przejrzystości i przewidywalności” w sferze wojskowej i jednocześnie pomagać “kijowskiemu reżimowi zabijać naszych żołnierzy i cywilów w rosyjskich regionach.”

Powiedziała, że Moskwa oczekuje, że Waszyngton stworzy odpowiednie “warunki” dla rozmów, które mają się odbyć w przyszłym roku. 

New START

New START – Strategic Arms Reduction Treaty – jest ostatnim tego typu porozumieniem między dwoma głównymi potęgami nuklearnymi świata. Podpisane w 2010 roku porozumienie ograniczyło arsenały obu krajów do maksymalnie 1550 rozmieszczonych strategicznych głowic jądrowych każdy – co stanowiło redukcję o prawie 30 proc. w stosunku do poprzedniego limitu ustalonego w 2002 roku.

Stany Zjednoczone poinformowały w tym miesiącu, że spodziewają się wkrótce spotkać z Rosją, aby omówić ewentualne wznowienie inspekcji w ramach Nowego START. Moskwa ogłosiła w sierpniu, że zawiesza amerykańskie inspekcje swoich obiektów wojskowych w ramach New START, mówiąc, że jest to odpowiedź na amerykańskie utrudnianie inspekcji przez Rosję.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

The Moscow Times

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY