Wielka Brytania: Gwałtowny wzrost zachorowań na błonicę. Choroba zakaźna rozprzestrzenia się wśród migrantów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Wikimedia Commons

Choroba rozprzestrzenia się wśród osób ubiegających się o azyl.
  • Jeśli infekcja nie jest leczona w porę, może być śmiertelna
  • W kraju tym przez ostatnią dekadę odnotowywano średnio od dwóch do 11 przypadków rocznie.
  • Osoby ubiegające się o azyl z objawami błonicy będą od dziś umieszczane w izolatkach i oferowane im będą szczepienia.
  • Zobacz też: Powstała Fundacja “W trosce o płodność” im. św. Jana Pawła II

W Wielkiej Brytanii odnotowano w tym roku gwałtowny wzrost liczby przypadków błonicy. Choroba rozprzestrzenia się wśród osób ubiegających się o azyl, ale ryzyko zakażenia dla szerszej społeczności pozostaje niskie – podał Reuters, powołując się na brytyjską Agencję Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA).

Władze odnotowały 50 przypadków choroby zakaźnej, która dotyka głównie dróg oddechowych, wśród migrantów, którzy przybyli do Wielkiej Brytanii między 1 stycznia a 25 listopada. Jeśli infekcja nie jest leczona w porę, może być śmiertelna. W kraju tym przez ostatnią dekadę odnotowywano średnio od dwóch do 11 przypadków rocznie. W Wielkiej Brytanii choroba jest rzadka dzięki powszechnym szczepieniom, które wprowadzono tam w 1942 roku.

Władze twierdzą, że osoby zarażone prawdopodobnie zaraziły się chorobą w krajach, z których pochodzą lub podczas podróży do Wielkiej Brytanii. Podobne wzrosty zaobserwowano w innych miejscach w Europie, powiedziała UKHSA.

Na małych łodziach przez kanał La Manche

Doniesienia o rozprzestrzenianiu się błonicy wśród migrantów pojawiły się w czasie, gdy brytyjski rząd spotyka się z krytyką dotyczącą warunków zakwaterowania osób przybywających do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche na małych łodziach. Wielu z nich było przetrzymywanych przez dni lub tygodnie w ośrodku dla migrantów w Manston w Anglii. W pewnym momencie w ubiegłym miesiącu przebywało tam ponad 4 tys. osób, choć ośrodek jest przeznaczony dla maksymalnie 1600 osób.

Z obiektu w Manston zgłaszano wcześniej przypadki błonicy, świerzbu i innych chorób zakaźnych. Jeden uchodźca, u którego test na błonicę był pozytywny, zmarł tam na tę chorobę. Osoby ubiegające się o azyl z objawami błonicy będą od dziś umieszczane w izolatkach i oferowane im będą szczepienia.

W tym roku do Wielkiej Brytanii dotarło już ponad 40 tys. migrantów na małych łodziach przez kanał La Manche. W ostatnich latach gwałtownie wzrosła liczba migrantów odbywających niebezpieczną podróż przez morze do Wielkiej Brytanii bez niezbędnych dokumentów. Trzystu migrantów wybrało tę drogę w 2018 r., rok później liczba ta wzrosła do ponad 1800, a do 2020 r. do 8,5 tys.

Wielka Brytania zabiega o porozumienie z Francją, które doprowadziłoby do zwiększenia patroli na francuskim wybrzeżu, co powinno utrudnić rejsy migrantów. Londyn chce też, by azylanci czekali na rozpatrzenie swoich wniosków poza Wielką Brytanią. Brytyjski rząd zawarł już porozumienie z Rwandą w sprawie relokacji osób ubiegających się o azyl.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Echo24

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY