Zamieszki w Belgii i Holandii ze strony marokańskich kibiców

wideo
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zamieszki

Zamieszki / Fot. PAP. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Belgijskie miasta Bruksela i Antwerpia, wraz z kilkoma miastami w sąsiedniej Holandii, zostały wstrząśnięte przez masowe zamieszki.
  • Kibice Maroka wyszli na ulice, aby cieszyć się ze zwycięstwa drużyny z reprezentacją Belgii.
  • Sceny przemocy szybko rozprzestrzeniły się w mediach społecznościowych; na nich kibice reprezentacji Maroka palili pojazdy, plądrowali sklepy, a nawet zaatakowali posterunek policji.
  • W klipie zamieszczonym na Twitterze widać mężczyzn, którzy śmieją się, gdy w Brukseli atakowane są karetki pogotowia.
  • Zobacz też: NYT: Pentagon uruchomił w Polsce bazę naprawczą dla ukraińskiego sprzętu wojskowego

Belgijskie miasta Bruksela i Antwerpia, wraz z kilkoma miastami w sąsiedniej Holandii, zostały wstrząśnięte przez masowe zamieszki po tym, jak kibice Maroka wyszli na ulice, aby cieszyć się ze zwycięstwa drużyny z reprezentacją Belgii.

Chociaż Belgia leży daleko od Maroka, w kraju mieszka ponad 500 000 osób pochodzenia marokańskiego, a wielu z nich kibicuje tamtejszej drużynie. Sceny przemocy szybko rozprzestrzeniły się w mediach społecznościowych; na nich kibice reprezentacji Maroka palili pojazdy, plądrowali sklepy, a nawet zaatakowali posterunek policji.

Policja użyła gazu łzawiącego, aby rozproszyć kibiców po zwycięstwie, ale zamieszki trwały do wieczora i podpalonych zostało wiele pojazdów. Tuzin uczestników zamieszek został zatrzymany przez władze w Brukseli, które użyły armatek wodnych i gazu łzawiącego, aby rozproszyć tłum, podczas gdy osiem osób zostało aresztowanych w portowym mieście Antwerpia.

Zamieszki w Holandii

Po drugiej stronie granicy, w Holandii, w Amsterdamie podpalono samochody, a w Rotterdamie grupa około 500 osób zaatakowała policję, rzucając w nią szkłem i fajerwerkami, w wyniku czego dwóch funkcjonariuszy zostało rannych. Holenderska policja rozpędziła również tłumy w Hadze i Utrechcie – wynika z tweetów holenderskiej policji krajowej.

Jeden doznał uszkodzenia słuchu, a drugi dostał czymś w głowę

– powiedział rzecznik policji w Rotterdamie.

W klipie zamieszczonym na Twitterze widać mężczyzn, którzy śmieją się, gdy w Brukseli atakowane są karetki pogotowia.

Claire Martens, przewodnicząca partii VVD w Amsterdamie, skomentowała zamieszki w ten sposób:

To nie była impreza. To są faceci, którzy myślą, że to oni rządzą na ulicach, a nie policja. Nie możemy tego zaakceptować. Dlaczego [władze] interweniowały tak późno? Jak mamy zamiar zapobiec temu w przyszłym tygodniu?

Belgia, kraj liczący 11,5 mln mieszkańców, ma jedną z największych liczb muzułmanów w całej Europie w stosunku do wielkości populacji, a osoby pochodzenia marokańskiego stanowią ogromną część tej populacji.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMX News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY