NYT: Pentagon uruchomił w Polsce bazę naprawczą dla ukraińskiego sprzętu wojskowego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Wikimedia Commons

Na stronie The New York Times przeczytać można, że europejskie dowództwo Pentagonu założyło w Polsce zakład naprawczy dla sprzętu wojskowego używanego przez Ukrainę.
  • Ukraińscy żołnierze wystrzeliwują codziennie tysiące wybuchowych pocisków na rosyjskie cele, używając zaawansowanych technologicznie dział dostarczonych przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników.
  • Artyleria zachodniej produkcji dała ukraińskim żołnierzom koło ratunkowe, gdy zaczęło brakować im amunicji do ich własnych haubic z czasów sowieckich.
  • Broń ta wypala się jednak po miesiącach nadmiernego użycia, albo jest uszkodzona lub zniszczona w walce.
  • Zobacz też: YouTuber wezwał do zbombardowania Watykanu. Jego żona była żołnierzem Sił Obronnych Izraela

Ukraińscy żołnierze wystrzeliwują codziennie tysiące wybuchowych pocisków na rosyjskie cele, używając zaawansowanych technologicznie dział dostarczonych przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników. Broń ta wypala się jednak po miesiącach nadmiernego użycia, albo jest uszkodzona lub zniszczona w walce.

The New York Times podaje, że jedna trzecia z około 350 haubic produkcji zachodniej przekazanych Kijowowi nie działa w obecnym momencie, jak twierdzą urzędnicy amerykańscy i inni znający potrzeby obronne Ukrainy.

Wymiana lufy haubicy, która może mieć 20 stóp długości i ważyć tysiące funtów, przekracza możliwości żołnierzy w terenie i stała się priorytetem dla europejskiego dowództwa Pentagonu, które założyło zakład naprawczy w Polsce.

Artyleria zachodniej produkcji dała ukraińskim żołnierzom koło ratunkowe, gdy zaczęło brakować im amunicji do ich własnych haubic z czasów sowieckich, a utrzymanie ich w akcji stało się dla ukraińskich sojuszników równie ważne, jak dostarczenie im wystarczającej liczby amunicji.

Wysiłki na rzecz naprawy broni w Polsce, o których wcześniej nie informowano, rozpoczęły się w ostatnich miesiącach. Stan broni Ukrainy jest ściśle trzymaną sprawą wśród amerykańskich urzędników wojskowych, którzy odmówili omówienia szczegółów programu.

Polska, Niemcy

Kiedy amunicja do ukraińskich dział z czasów sowieckich, które wystrzeliwują pociski o średnicy 152 milimetrów, stała się rzadka wkrótce po inwazji, haubice NATO, które wystrzeliwują pociski 155 milimetrów, stały się jednymi z najważniejszych broni Ukrainy, biorąc pod uwagę ogromne zapasy kompatybilnych pocisków posiadane przez partnerów Kijowa.

Po przyjeździe uszkodzonych haubic do Polski, ekipy remontowe będą mogły wymienić lufy i dokonać innych napraw. Ukraińscy urzędnicy powiedzieli, że chcieliby przenieść te miejsca konserwacji bliżej linii frontu, aby broń mogła być szybciej przywrócona do walki.

Praca nad haubicami jest nadzorowana przez U.S. European Command w Stuttgarcie, ale może wkrótce podlegać nowemu dowództwu, które skupi się na szkoleniu i wyposażeniu ukraińskich żołnierzy.

Zarówno Rosja, jak i Ukraina z trudem zaspokajały zapotrzebowanie na amunicję artyleryjską na froncie. Rosja zwróciła się o amunicję do Korei Północnej, a Ukraina poprosiła o więcej pocisków od swoich sojuszników.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

The New York Times

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY