Premier Słowacji dał Orbánowi nowy szalik

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Premierzy Węgier i Słowacji

Premierzy Węgier i Słowacji / Fot. Facebook

Zauważyłem, że Viktor Orbán ma stary szalik, więc dałem mu dziś nowy - napisał słowacki premier Eduard Heger.

Premier Węgier Viktor Orbán poruszył w czwartek po spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej (V4), temat szalika z mapą tzw. Wielkich Węgier, obejmujących terytorium historycznych Węgier z częściami krajów sąsiednich. Jego akcesorium, w którym pojawił się na meczu piłkarskim w ostatnią niedzielę, wywołało kontrowersje.

Spokojnie. Mecz piłkarski to mecz piłkarski, a polityka to polityka.

Z powodu szalika, w jakim Orbán pojawił się publicznie, ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych postanowiło wezwać ambasadora Węgier. MSZ Słowacji Rastislav Káčer, w związku z szalikiem przedstawiającym historyczne Węgry użył określeń “obrzydzenie i wstręt”, a szef czeskiej dyplomacji Jan Lipavský nazwał działania Orbána niedopuszczalnymi. Rumuńskie MSZ również skrytykowało wybór szefa węgierskiego rządu.

Mapa na szali obejmowała części dzisiejszej Austrii, Słowacji, Słowenii, Rumunii, Chorwacji, Serbii i Ukrainy, które do końca I wojny światowej były częścią Królestwa Węgierskiego w ramach Cesarstwa Austro-Węgierskiego.

Nowy szalik

Gospodarz spotkania Czwórki Wyszehradzkiej w Koszycach, premier Słowacji Eduard Heger, tuż po przybyciu premierów na spotkanie na zalesionych wzgórzach nad stolicą wschodniej Słowacji zamieścił na Facebooku zdjęcie, na którym widać jego i Orbána w jednym szalu na szyjach, w barwach Słowacji.

Zauważyłem, że Viktor Orbán ma stary szalik, więc dałem mu dziś nowy

– napisał słowacki premier.

Premier Czech Petr Fiala powiedział przed spotkaniem, że jego format pozwoli na otwartą dyskusję “w osiem oczu”, podczas której będzie można mówić o rzeczach nieprzyjemnych. W tym kontekście wspomniał również o szaliku Orbána.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Echo24, Facebook

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY