Parlament Europejski wspiera demokratyczną opozycję na Białorusi, w tym Polaków

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Parlament Europejski

Parlament Europejski / Fot. Pixabay

Parlament Europejski (PE) potępił w czwartek nieustanne prześladowanie przez władze Białorusi opozycji demokratycznej w tym kraju.

Parlament Europejski (PE) potępił w czwartek nieustanne prześladowanie przez władze Białorusi opozycji demokratycznej w tym kraju, w tym członków mniejszości polskiej. W specjalnej rezolucji PE wypowiedział się przeciwko traktowaniu antyrządowych dysydentów na Białorusi i w tym kontekście ostro skrytykował także represje wobec polskiej mniejszości.

W szczególności wymieniono naloty policji na domy liderów polskiej społeczności, próby likwidacji polskojęzycznych szkół, celowe niszczenie polskich cmentarzy i miejsc pamięci.

Anna Fotyga, była polska minister spraw zagranicznych i obecna europosłanka, która pomagała w przygotowaniu rezolucji, powiedziała:

Ze Strasburga popłynął (…) bardzo silny głos solidarności z prześladowaną mniejszością polską.

Dodała, że rezolucja chwali również Polskę za jej wysiłki na rzecz pomocy Polakom na Białorusi.

Ofiary prześladowań

Wśród najbardziej znanych polskich ofiar prześladowań są Andrzej Poczobut, białorusko-polski dziennikarz i działacz oficjalnie zdelegalizowanego Związku Polaków na Białorusi (ZPB), oraz liderka związku Andżelika Borys, oboje aresztowani 25 marca 2021 roku.

Poczobut, który pozostaje w więzieniu, został oskarżony o “podżeganie do nienawiści na tle religijnym i narodowościowym” oraz “rehabilitację nazizmu”. Borys została zwolniona w marcu 2022 roku, ale nadal może mieć postawione zarzuty.

Kilka innych czołowych postaci polskiej mniejszości opuściło kraj.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Dziennik.pl, The first news

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY