- W specjalnej rezolucji PE ostro skrytykował także represje wobec polskiej mniejszości.
- W szczególności wymieniono naloty policji na domy liderów polskiej społeczności, próby likwidacji polskojęzycznych szkół, celowe niszczenie polskich cmentarzy i miejsc pamięci.
- Rezolucja chwali również Polskę za jej wysiłki na rzecz pomocy Polakom na Białorusi.
- Zobacz też: Wawrzyk o rezolucji PE ws. Rosji: Może skłoni to rządy tych krajów do poparcia polskiego stanowiska w tej sprawie
Parlament Europejski (PE) potępił w czwartek nieustanne prześladowanie przez władze Białorusi opozycji demokratycznej w tym kraju, w tym członków mniejszości polskiej. W specjalnej rezolucji PE wypowiedział się przeciwko traktowaniu antyrządowych dysydentów na Białorusi i w tym kontekście ostro skrytykował także represje wobec polskiej mniejszości.
W szczególności wymieniono naloty policji na domy liderów polskiej społeczności, próby likwidacji polskojęzycznych szkół, celowe niszczenie polskich cmentarzy i miejsc pamięci.
Anna Fotyga, była polska minister spraw zagranicznych i obecna europosłanka, która pomagała w przygotowaniu rezolucji, powiedziała:
Ze Strasburga popłynął (…) bardzo silny głos solidarności z prześladowaną mniejszością polską.
Dodała, że rezolucja chwali również Polskę za jej wysiłki na rzecz pomocy Polakom na Białorusi.
Ofiary prześladowań
Wśród najbardziej znanych polskich ofiar prześladowań są Andrzej Poczobut, białorusko-polski dziennikarz i działacz oficjalnie zdelegalizowanego Związku Polaków na Białorusi (ZPB), oraz liderka związku Andżelika Borys, oboje aresztowani 25 marca 2021 roku.
Poczobut, który pozostaje w więzieniu, został oskarżony o “podżeganie do nienawiści na tle religijnym i narodowościowym” oraz “rehabilitację nazizmu”. Borys została zwolniona w marcu 2022 roku, ale nadal może mieć postawione zarzuty.
Kilka innych czołowych postaci polskiej mniejszości opuściło kraj.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Dziennik.pl, The first news