Kempa: Wiosną było bardzo blisko, ale ostatecznie z jakiś powodów Turcy ataku nie wykonali [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Wojciech Kempa

Wojciech Kempa / Fot. YouTube

Prezydent Turcji Recep Erdogan potwierdził, że wkrótce wojska tureckie przeprowadzą atak lądowy na wspierane przez USA siły kurdyjskie w północnej Syrii. Jak stwierdził Erdogan, siły kurdyjskie są odpowiedzialne za śmiertelny atak terrorystyczny w ub. tygodniu.

Zobacz także: Wawrzyk o rezolucji PE ws. Rosji: Może skłoni to rządy tych krajów do poparcia polskiego stanowiska w tej sprawie

Rosja zaapelowała o powściągliwość, ale jak wskazują eksperci to jedynie retoryka. Powiązania Ankary i Moskwy są na wielu poziomach. Szczególnie ważne są w kwestiach gospodarczych.

Jak przyznają eksperci, atak lądowy na Syrię oznacza wznowienie przygasłego konfliktu i powstanie kolejnego punktu zapalnego na mapie świata.

Eksperci przekonują, że ryzyko wejścia sił tureckich do Syrii jest wysokie. Tureckie lotnictwo zaczęło w ostatnich dniach atakować pozycje Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) oraz Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG). Może to oznaczać, że lotnictwo szybuje teren Syrii pod przyszłą inwazję.

PKK I YPG to ugrupowania Kurdów, które Ankara za odpowiedzialne za zamach bombowy w Stambule z 13 listopada, w którym zginęło sześć osób, a 81 zostało rannych. Żadna z tych dwóch organizacji nie przyznała się jednak do zorganizowania ataku w Stambule.

Recep Tayyip Erdogan w odpowiedzi na apel Rosji o powściągliwość odpowiedział Putinowi, że strona Rosyjska łamie postanowienia umowy podpisanej w Soczi– Pomimo naszych wielokrotnych ostrzeżeń skierowanych do Rosji, która zgodnie z umową z Soczi z 2019 r. ma obowiązek usunąć terrorystów z północnego Iraku i Syrii, państwo to zawiodło i odmawia wykonania swojego obowiązku – podkreślił.

„Ten konflikt cały czas ma miejsce. To nie jest tak, że w którymś momencie on wygasł. Co pewien czas konflikt ten nabiera większej temperatury. W tym momencie wydaje się, że wspomniany konflikt może eksplodować z większą siłą. Erdogan nie po raz pierwszy zapowiada, że wojska lądowe wkroczą do akcji. Przypominam, że wiosną było bardzo blisko, ale ostatecznie z jakiś powodów Turcy ataku nie wykonali” – przypomniał Wojciech Kempa.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY