Polska wysyła notę dyplomatyczną ws. reparacji wojennych do krajów UE, NATO i Rady Europy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Arkadiusz Mularczyk

Arkadiusz Mularczyk / Fot. You Tube/ Sądeczanin TV

Polska wyśle notę dyplomatyczną do wszystkich krajów UE, NATO i Rady Europy - zapowiedział wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.
  • Jest to element “systematycznego informowania opinii międzynarodowej” o odmowie ze strony Niemiec.
  • Wiceminister powiedział, że Polska chce rozpocząć międzynarodową dyskusję na temat postawy Niemiec.
  • Dokument zawiera informacje o tym, że Niemcy nie rozliczyły się ze strat poniesionych przez Polskę w wyniku wojny i nie zwróciły zagrabionych dzieł sztuki czy aktywów bankowych.
  • Zobacz też: Unijna pożyczka na rzecz Ukrainy? Orbán mówi NIE

Arkadiusz Mularczyk, który kierował zespołem mającym przygotować raport dotyczący reparacji wojennych od Niemiec, powiedział, że między innymi z jego inicjatywy zostanie dziś wysłana nota dyplomatyczna do wszystkich krajów Rady Europy, Unii Europejskiej i NATO, “naszych kluczowych partnerów i przyjaciół na świecie, w której poinformujemy o przesłankach tej noty, dlaczego ją wysłaliśmy”.

Nota dyplomatyczna ma być narzędziem informowania ludzi na świecie, przede wszystkim dyplomatów, polityków, osób zainteresowanych “problematyką praw człowieka” i prawników międzynarodowych, że “sprawa jest nierozwiązana, dotyczy europejskiej i międzynarodowej praworządności, praw człowieka”.

“Międzynarodowa dyskusja nt. postawy Niemiec”

Niemcy nie chcą ani na ten temat rozmawiać, nie chcą zawrzeć umowy międzynarodowej, nie ma także drogi sądowej dla ofiar. Będziemy o tym systematycznie informować opinię międzynarodową.

Mularczyk powiedział, że dokument zawiera informacje o tym, że Niemcy nie rozliczyły się ze strat poniesionych przez Polskę w wyniku wojny i nie zwróciły zagrabionych dzieł sztuki czy aktywów bankowych ani nie zadośćuczyniły Polakom za krzywdy, których doznali w wyniku agresji Niemiec.

Stwierdził, że Polska chce rozpocząć międzynarodową dyskusję na temat postawy Niemiec i tego, że Berlin nie rozliczył się z Polską i nie odpowiedział jeszcze na notę dyplomatyczną wysłaną przez Warszawę. 

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Polskie Radio 24, The first news

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY