Unijna pożyczka na rzecz Ukrainy? Orbán mówi NIE

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Premier Węgier Viktor Orban

Premier Węgier Viktor Orban / Fot. PAP/EPA/Zoltan Mathe. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Węgry nie poprą zaciągnięcia przez państwa członkowskie UE wspólnej pożyczki na pomoc Ukrainie.
  • Premier Węgier zasugerował, że kraje członkowskie UE powinny przyjrzeć się, ile pieniędzy chcą dać na wsparcie działań Ukrainy i rozdzielić to między siebie w “sprawiedliwy i proporcjonalny sposób”.
  • Orbán powiedział, że Węgry zapewnią taką kwotę na pomoc Ukrainie, około 60-70 mld forintów rocznie, z budżetu krajowego w ramach dwustronnej umowy między oboma krajami.
  • Oznajmił też, że Węgry potępiają rosyjską agresję i wspierają naród ukraiński, ale “nie są skłonne przedkładać interesów Ukrainy nad swoje własne”.
  • Zobacz też: Indyjskie pojazdy elektryczne z polskimi komponentami

Węgry nie zaakceptują zaciągnięcia przez państwa członkowskie UE wspólnej pożyczki na pomoc Ukrainie, powiedział Viktor Orbán w Budapeszcie w piątek, według węgierskiej państwowej agencji informacyjnej MTI.

Premier Węgier zasugerował, że kraje członkowskie UE powinny przyjrzeć się, ile pieniędzy chcą dać na wsparcie działań Ukrainy i rozdzielić to między siebie w “sprawiedliwy i proporcjonalny sposób”. Orbán powiedział, że Węgry zapewnią taką kwotę na pomoc Ukrainie, około 60-70 mld forintów rocznie, z budżetu krajowego w ramach dwustronnej umowy między oboma krajami.

Oznajmił też, że Węgry potępiają rosyjską agresję i wspierają naród ukraiński, ale “nie są skłonne przedkładać interesów Ukrainy nad swoje własne”.

Premier powiedział, że choć kwoty zabraknie w węgierskim budżecie, to wspomniane przez niego wsparcie nie szkodzi zasadniczo węgierskim interesom narodowym.

TAK dla wsparcia, NIE dla pożyczki

Komisja Europejska proponuje miesięczny pakiet pomocy finansowej w wysokości 1,5 mld euro na pokrycie potrzeb finansowych Ukrainy w przyszłym roku, a inicjatywa ustawodawcza ma być przedstawiona jeszcze w tym tygodniu.

Wcześniej minister spraw zagranicznych i handlu Péter Szijjártó powiedział, że Węgry są gotowe kontynuować wsparcie finansowe dla Ukrainy na zasadzie dwustronnej, ale nie zgodzą się na kolejną wspólną pożyczkę UE na ten cel. To samo powtórzył Gergely Gulyás na ostatnim briefingu rządu: rząd mówi “tak” dla wsparcia finansowego dla Ukrainy, ale jest przeciwny wspólnym pożyczkom unijnym.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Lega Artis, Telex.hu

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY