Polska nie użyje weta w celu uzyskania funduszy z KPO

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Parlament Europejski

Parlament Europejski / Fot. Pixabay

Minister finansów powiedziała, że na razie rząd nie zamierza używać weta jako narzędzia nacisku na KE, by wymusić uruchomienie polskiego KPO.
  • Powiedziała także, iż poprawka do Wieloletnich Ram Finansowych UE pozwoli na stworzenie pakietu pomocy makrofinansowej dla Ukrainy.
  • Dodała, że stawką jest około 18 mld euro, które Ukraina może otrzymać w 2023 r. i że wszystkie kraje członkowskie zgodzą się na udzielenie tej pomocy.
  • Pakiet, zdaniem Rzeczkowskiej, w najmniejszym stopniu obciąży polski budżet.
  • Zobacz też: Kijów. Kolejny ostrzał rakietowy. Rosjanie atakują ukraińskie miasta

Polski rząd nie planuje obecnie wetowania projektów unijnych w celu wywarcia presji na Komisję Europejską, aby odblokowała dostęp Polski do miliardów euro z funduszy unijnych, powiedziała minister finansów.

Po tym jak UE odmówiła uwolnienia funduszy z powodu przedłużającego się sporu z Polską o “praworządność”, pojawiły się spekulacje, że polski rząd może użyć weta, aby wywrzeć nacisk na Brukselę.

Politycy Solidarnej Polski zaapelowali do rządu o zawetowanie Wieloletnich Ram Finansowych UE oraz planów bloku dotyczących ustanowienia minimalnego 15-procentowego podatku korporacyjnego dla dużych firm międzynarodowych od 2023 roku.

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska powiedziała PAP, że na razie rząd nie zamierza używać weta jako narzędzia nacisku na Komisję Europejską, by wymusić uruchomienie polskiego Krajowego Planu Odbudowy.

Ukraina

Rzeczkowska powiedziała, że poprawka do Wieloletnich Ram Finansowych UE pozwoli na stworzenie pakietu pomocy makrofinansowej dla Ukrainy.

Trudno wyobrazić sobie blokowanie przez stronę polską możliwości udzielenia tej pomocy w sytuacji, kiedy głównym interesem Polski jest bezpieczeństwo i kiedy wygrana Ukrainy to bezpieczeństwo wzmacnia. To byłoby sprzeczne z polską racją stanu.

Dodała, że stawką jest około 18 mld euro, które Ukraina może otrzymać w 2023 r. i że wszystkie kraje członkowskie zgodzą się na udzielenie tej pomocy. Pakiet, zdaniem Rzeczkowskiej, w najmniejszym stopniu obciąży polski budżet.

Nie ma tam zapisanego żadnego wzrostu składki przed rokiem 2033, to jest mechanizm, który umożliwi Komisji Europejskiej zebranie środków na pomoc Ukrainie i w perspektywie kolejnych lat spłatę odsetek od tych środków. Tam przez następne 10 lat nie ma żadnej dodatkowej składki.

Rzeczkowska dodała, że zawetowanie planu podatkowego byłoby wbrew interesom Polski.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

MSN, The first news

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY