Kultura japońskich kibiców: po meczach sprzątają sektory stadionów

wideo
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Japońscy kibice posprzątali sektor na trybunach stadionu

Japońscy kibice posprzątali sektor na trybunach stadionu / Fot. Twitter

W internecie pojawiło się nagranie ukazujące japońskich kibiców, którzy zostali po meczu Katar-Ekwador, żeby pozbierać śmieci.
  • Jak zauważył komentujący to mężczyzna, nie był to “ich mecz”.
  • Z tego, co napisał interesujący się kulturą dalekiego wschodu Jacek Wachowiak, wywnioskować można, iż to zdrowe przyzwyczajenie jest pochodną pogańskich wierzeń.
  • W japońskich szkołach uważa się, że utrzymanie czystości w salach lekcyjnych należy do obowiązków ucznia.
  • Zobacz też: Selekcjoner Arabii Saudyjskiej chciałby objąć polską kadrę

W internecie pojawiło się nagranie ukazujące japońskich kibiców, którzy zostali po meczu Katar-Ekwador, żeby pozbierać śmieci. Jak zauważył komentujący to mężczyzna, nie był to “ich mecz”.

Czystość po japońsku

Mieszkający w Seulu Jacek Wachowiak, interesujący się kulturą dalekiego wschodu, skomentował:

Japońscy fani piłki nożnej na stadionach Kataru znów zadziwili swoim przywiązaniem do czystości. Jak zwykle po meczu posprzątali sektor, na którym oglądali mecz otwarcia Mistrzostw Świata.

Wachowiak napisał, że amerykański komodor Matthew Perry w 1854 roku “zachwycił się” czystością jednego z japońskich miast. Z kolei w 1863 roku brytyjski dyplomata Rutherford Alcock odnotował “wielkie zamiłowanie do porządku i czystości” tegoż narodu.

William Adams, pierwszy angielski marynarz, który odwiedził Japonię i pierwszy naturalizowany Europejczyk w Japonii zauważył, że samuraje byli “skrupulatnie czyści”, a miasta cieszyły się “nieskazitelnymi kanałami, latrynami i łaźniami parowymi z pachnącego drewna”.

Z tego, co dalej pisze Wachowiak, wywnioskować można, że to zdrowe przyzwyczajenie jest pochodną pogańskich wierzeń, wedle których w przedmiotach znajdować się mogą duchy nazywane “kami”.

(…) jeśli nie były odpowiednio użytkowane, mogły zaszkodzić ich właścicielom, shintoizm kładł więc duży nacisk na czystość. Kluczowym słowem jest w shinto “kegare”, czyli brud lub nieczystość (fizyczny i duchowy), a praktykujący religię shinto wykonują rytuały oczyszczające, celem odparcia kegare.

W japońskich szkołach uważa się, że utrzymanie czystości w salach lekcyjnych należy do obowiązków ucznia.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Twitter

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY