Turcja: Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,9-6,1

wideo
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,9 lub 6,1 nawiedziło miasto w północno-zachodniej Turcji w środę, powodując uszkodzenia niektórych budynków.
  • Co najmniej 35 osób było leczonych w szpitalach z powodu obrażeń, głównie odniesionych podczas ucieczki z mieszkań, w tym w wyniku skoków z balkonów lub okien.
  • W ramach środków bezpieczeństwa w regionie odcięto prąd.
  • W Golkaya ludzie zebrali się na głównym placu, niektórzy zawinięci w koce rozprowadzane przez agencję zarządzania kryzysowego.
  • Zobacz też: Wyniki poszukiwań na Cmentarzu Bródnowskim

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,9 (wg tureckich władz) lub 6,1 (wg amerykańskiego Instytutu Badań Geologicznych) nawiedziło miasto w północno-zachodniej Turcji w środę, powodując uszkodzenia niektórych budynków. Około 35 osób zostało rannych, głównie podczas prób ucieczki z domów.

Trzęsienie ziemi było zlokalizowane w mieście Golkaya, w prowincji Duzce, około 200 km na wschód od Stambułu. Wstrząs był ponoć zlokalizowany na głębokości około 10 kilometrów. Był odczuwalny w Stambule, w stolicy Ankarze i innych częściach regionu. Odnotowano dziesiątki wstrząsów wtórnych, w tym jeden o magnitudzie 4,3.

Trzęsienie obudziło ludzi ze snu, i wielu wybiegło z budynków w prowincji, która w przeszłości doświadczała trzęsień ziemi. Co najmniej 35 osób było leczonych w szpitalach z powodu obrażeń, głównie odniesionych podczas ucieczki z mieszkań, w tym w wyniku skoków z balkonów lub okien.

W ramach środków bezpieczeństwa w regionie odcięto prąd. Trzęsienie zniszczyło zewnętrzną okładzinę i część dachu budynku sądu w Duzce. Wśród innych szkód, dwupiętrowy sklep zawalił się na wąskiej ulicy. W Golkaya ludzie zebrali się na głównym placu, niektórzy zawinięci w koce rozprowadzane przez agencję zarządzania kryzysowego

Nie pierwszy raz

Około 800 osób zginęło w potężnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Duzce 12 listopada 1999 roku. W sierpniu tego samego roku 17 000 osób zginęło w wyniku innego potężnego trzęsienia ziemi, które zniszczyło pobliską prowincję Kocaeli i inne części północno-zachodniej Turcji.

Urzędnicy powiedzieli, że około 80% budynków w okolicy zostało odbudowanych lub wzmocnionych po trzęsieniach ziemi z 1999 roku, co pomogło zminimalizować szkody.

Turcja znajduje się na szczycie głównych linii uskoków i jest często nawiedzana przez trzęsienia ziemi.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Rmf24, The Washington Post

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY