System Informacji Finansowej. Nowy postrach skarbówki

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. TT/@BIPolska

W Sejmie rozpoczęły się prace nad projektem nowej ustawy, na mocy której ma powstać System Informacji Finansowej. Ma on umożliwiać służbom gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji o rachunkach bankowych Polaków.
  • W najbliższym czasie polski parlament będzie pracował nad wdrożeniem unijnej dyrektywy.
  • Chodzi o System Informacji Finansowej, który w założeniu ma scentralizować mechanizm identyfikacji osób fizycznych i prawnych.
  • Z nowego systemu będzie korzystać wiele służb, a także sądy, prokuratura i skarbówka.
  • Zobacz także: Polska – Meksyk. Memy po remisie na Mundialu

W polskim parlamencie trwają prace nad wprowadzeniem dyrektywy Parlamentu Europejskiego i rady Unii Europejskiej. System Informacji Finansowej będzie miał za zadanie scentralizowanie mechanizmów pozwalających na terminową identyfikację dowolnej osoby fizycznej lub prawnej posiadającej rachunki płatnicze i bankowe oraz skrytki depozytowe na terytorium kraju. 

Jak można wyczytać z projektu ustawy, z nowego systemu korzystać będą takie służby jak policja, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, służby kontrwywiadu i kontrwywiadu wojskowego, żandarmeria, straż graniczna, a także sądy, prokuratura i skarbówka.

Ministerstwo finansów wskazuje, że utworzenie systemu pozwoli na zmniejszenie kosztów funkcjonowania organów publicznych, a jednocześnie zwiększy kontrolę nad działaniami służb w zakresie pozyskiwania informacji o rachunkach.

W uzasadnieniu pada również argumentacja, że podstawowym celem gromadzenia tych informacji jest zwalczanie wyjątkowo groźnych zjawisk, takich jak pranie pieniędzy czy finansowanie terroryzmu.

Czytaj więcej: WHO planuje zmienić nazwę choroby

System Informacji Finansowej

Nowe narzędzie ma znacznie ułatwić lokalizowanie składników majątku na okoliczność postępowań. Obraz całego, rozproszonego majątku obywatela, ma być w prosty sposób dostępny dla służb.

Za opracowanie projektu odpowiedzialny był Generalny Inspektor Informacji Finansowej, wiceminister finansów Sebastian Skuza.

Projekt został przyjęty przez rząd i 10 listopada trafił do Sejmu. Większość nowych przepisów wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. 

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

interia.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY