WHO planuje zmienić nazwę choroby

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Objawy "małpiej ospy"

Objawy "małpiej ospy" / Fot. Youtube

Amerykańska gazeta The Politico poinformowała, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) chce zmienić nazwę "małpiej ospy" ("moneypox") na "MPOX".
  • Ta niewielka zmiana ma mieć na celu “destygmatyzację wirusa” (jak gdyby wirus mógł się obrazić).
  • Przypadki “małpiej ospy” udokumentowano od początku maja 2022 roku w krajach nieendemicznych i nadal dokumentuje się je w kilku krajach endemicznych.
  • Choroba dotyczy głównie sodomitów i osób żyjących w nierządzie.
  • Zobacz też: Scholz ostrzega Europę. “Musimy być gotowi na eskalację”

Amerykańska gazeta The Politico poinformowała, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) chce zmienić nazwę “małpiej ospy” (“moneypox”) na “MPOX”. Ta niewielka zmiana ma mieć na celu “destygmatyzację wirusa” (jak gdyby wirus mógł się obrazić).

Przypadki “małpiej ospy” udokumentowano od początku maja 2022 roku w krajach nieendemicznych i nadal dokumentuje się je w kilku krajach endemicznych. Dane z Centers for Disease Control and Prevention wskazują, że w USA doszło do blisko 30 tys. zakażeń.

W przeciwieństwie do Afryki Zachodniej lub Środkowej, gdzie wirus jest endemiczny, większość potwierdzonych przypadków z historią podróży wspominała o wizytach w Europie i Ameryce Północnej.

“Choroba ludzi rozwiązłych”?

Choroba dotyczy głównie homoseksualistów i osób żyjących w nierządzie. ABC News donosił, że w Wielkiej Brytanii “małpia ospa” rozprzestrzenia się w “zdefiniowanych sieciach seksualnych gejów, biseksualistów lub mężczyzn, którzy uprawiają seks z mężczyznami. Urzędnicy stwierdzili, że nie ma oznak sugerujących trwałe rozprzestrzenianie się poza te populacje”.

Inny serwis informacyjny, NBC News:

Do tej pory ponad 99 procent przypadków małpiej ospy w Wielkiej Brytanii dotyczy mężczyzn, a większość z nich dotyczy mężczyzn, którzy są gejami, biseksualistami lub uprawiają seks z mężczyznami.

Według oświadczenia wydanego przez WHO w zeszłym miesiącu, “małpia ospa” nadal spełnia wymagania Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych (IHR) dla sytuacji zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym (PHEIC).

Wcześniej WHO ogłosiło, że każdy, kto otrzyma “szczepienie na małpią ospę”, bierze udział w “próbie klinicznej”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Rp.pl, mint, Catholic League, News Punch

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY