- W najbliższym czasie polski parlament będzie pracował nad wdrożeniem unijnej dyrektywy.
- Chodzi o System Informacji Finansowej, który w założeniu ma scentralizować mechanizm identyfikacji osób fizycznych i prawnych.
- Z nowego systemu będzie korzystać wiele służb, a także sądy, prokuratura i skarbówka.
- Zobacz także: Polska – Meksyk. Memy po remisie na Mundialu
W polskim parlamencie trwają prace nad wprowadzeniem dyrektywy Parlamentu Europejskiego i rady Unii Europejskiej. System Informacji Finansowej będzie miał za zadanie scentralizowanie mechanizmów pozwalających na terminową identyfikację dowolnej osoby fizycznej lub prawnej posiadającej rachunki płatnicze i bankowe oraz skrytki depozytowe na terytorium kraju.
Jak można wyczytać z projektu ustawy, z nowego systemu korzystać będą takie służby jak policja, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, służby kontrwywiadu i kontrwywiadu wojskowego, żandarmeria, straż graniczna, a także sądy, prokuratura i skarbówka.
Ministerstwo finansów wskazuje, że utworzenie systemu pozwoli na zmniejszenie kosztów funkcjonowania organów publicznych, a jednocześnie zwiększy kontrolę nad działaniami służb w zakresie pozyskiwania informacji o rachunkach.
W uzasadnieniu pada również argumentacja, że podstawowym celem gromadzenia tych informacji jest zwalczanie wyjątkowo groźnych zjawisk, takich jak pranie pieniędzy czy finansowanie terroryzmu.
Czytaj więcej: WHO planuje zmienić nazwę choroby
System Informacji Finansowej
Nowe narzędzie ma znacznie ułatwić lokalizowanie składników majątku na okoliczność postępowań. Obraz całego, rozproszonego majątku obywatela, ma być w prosty sposób dostępny dla służb.
Za opracowanie projektu odpowiedzialny był Generalny Inspektor Informacji Finansowej, wiceminister finansów Sebastian Skuza.
Projekt został przyjęty przez rząd i 10 listopada trafił do Sejmu. Większość nowych przepisów wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
interia.pl