Kontrowersje z powodu szalika Viktora Orbána

foto
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Viktor Orban

Premier Węgier Viktor Orban / Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Węgierski premier pojawił się w niedzielę na meczu piłkarskim Węgry-Grecja z szalikiem kibica opatrzonym mapą Wielkich Węgier.

Po tym, jak niemiecki eurodeputowany z Partii Zielonych Daniel Freund wypowiedział się na temat szalika piłkarskiego, który w niedzielę nosił premier Węgier Viktor Orbán, również rumuńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potępiło Orbána za “rewizjonizm”.

W oświadczeniu rumuńskie MSZ wyraziło “zdecydowaną dezaprobatę” wobec gestu wykonanego przez Orbána. Węgierski premier pojawił się w Niedzielę na meczu piłkarskim Węgry-Grecja z szalikiem kibica opatrzonym mapą Wielkich Węgier, która obejmuje dawne terytorium Węgier, zanim znaczna jego część została podzielona i przekazana Ukrainie, Serbii, Rumunii i Słowacji pod koniec pierwszej wojny światowej. Państwo utraciło 72 procent swojego terytorium.

W nagraniu zamieszczonym na swojej oficjalnej stronie w mediach społecznościowych Orbán pogratulował Balázsowi Dzsudzsákowi, który przechodzi na emeryturę w węgierskiej narodowej drużynie piłkarskiej, a motyw Wielkich Węgier jest wyraźnie widoczny.

Reakcje z zagranicy

Według rumuńskiego MSZ gest węgierskiego premiera “wyraźnie przeczy otwartości wokół wznowienia dwustronnego dialogu, o której rumuński minister spraw zagranicznych rozmawiał podczas swojej niedawnej wizyty w Budapeszcie, zarówno podczas konsultacji z premierem, jak i jego węgierskim odpowiednikiem”.

Rzecznik ukraińskiego MSZ W Kijowie Ołeh Nikołenko powiedział, że Ukraina domaga się “oficjalnych przeprosin ze strony węgierskiej i zaprzeczenia kwestionowania integralności terytorialnej Ukrainy”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMX News, Gazeta.pl, Twitter

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY