ESA wybrała nowych astronautów. Polska długo czekała na tę okazję

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Polska doczekała się swojego astronauty

Astronauta ESA Sławosz Uznański / Fot. Twitter

Europejska Agencja Kosmiczna właśnie przedstawiła nowych astronautów. Na liście rezerwowej znalazł się Sławosz Uznański z Polski.
  • Na ten dzień polscy pasjonaci astronomii i kosmonautyki czekali kilka dekad.
  • W środę Europejska Agencja Kosmiczna przedstawiła 17 astronautów, którzy tworzą nowa klasę.
  • Wśród jedenastu rezerwowych znalazł się polski inżynier Sławosz Uznański.
  • Pomimo bycia rezerwowym ma niemałe szanse stać się w przyszłości pełnoprawnym astronautą.
  • Zobacz także: Kaczyński: “Komisja Europejska żąda od nas złamania porządku konstytucyjnego”

Europejska Agencja Kosmiczna przedstawiła swoją nową klasę astronautów, którzy mają szansę na kosmiczne loty w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej czy nawet – w ramach współpracy z NASA – na powierzchnię Księżyca w trakcie misji Artemis.

Po dekadach posuchy, na liście rezerwowej znalazł się polski inżynier Sławosz Uznański. Będzie on kolejnym astronautą po Mirosławie Hermaszewskim. W drodze po sukces pokonał ponad 22 tys. innych kandydatów z 25 krajów – w tym aż 549 z naszego państwa. 

Sławosz Uznański urodził się w 1984 roku. Ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie na Politechnice Łódzkiej, by później kontynuować karierę naukową we Francji – to właśnie tam obronił doktorat. W 2011 roku Uznański rozpoczął pracę dla Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN), gdzie zajmował się m.in. tworzeniem systemów elektronicznych odpornych na promieniowanie, z czasem wykorzystanych w Wielkim Zderzaczu Hadronów. W latach 2018-2020 Polak był inżynierem odpowiedzialnym za pracę największego akceleratora CERN-u i jego optymalną eksploatację. Uznański włada biegle językiem angielskim i francuskim; w wolnych chwilach oddaje się podróżom po górach i żeglarstwu.

Czytaj więcej: Wzrost płacy minimalnej. Zobacz jakie czekają na Polaków podwyżki

Nowa grupa europejskich astronautów

ESA po raz pierwszy od 13 lat wybrała europejskich astronautów, dzieląc ich na dwie grupy: korpus podstawowy i rezerwowy. Znajdujący się w drugiej z nich Uznański może w każdej chwili dołączyć do korpusu podstawowego, poddając się intensywnemu szkoleniu. Ma to przygotować rezerwowych astronautów wówczas, gdy agencja zdecyduje się rozszerzyć któryś ze swoich projektów. Jest to o tyle prawdopodobne, że Rosja wycofuje się z jakichkolwiek prac przy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 

Europejska Agencja Kosmiczna wybrała 17 astronautów: 6 z nich, tworzą korpus podstawowy (są to Sophie Adenot z Francji, Pablo Alvarez Fernández z Hiszpanii, Rosemary Coogan z Wielkiej Brytanii, Raphaël Liégeois z Belgii, Marco Sieber ze Szwajcarii oraz astronauta z niepełnosprawnością – John McFall z Wielkiej Brytanii), oraz 11 wchodzących w skład korpusu rezerwowego (poza Uznańskim – Meganne Christian z Wielkiej Brytanii, Anthea Comellini z Włoch, Sara García Alonso z Hiszpanii, Andrea Patassa z Włoch, Carmen Possnig z Austrii, Arnaud Prost z Francji, Amelie Schoenenwald z Niemiec i Ales Svoboda z Czech, Marcus Wandt ze Szwecji i Nicola Winter z Niemiec). 

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

esa.com, naekranie.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY