Wiech: Globalne ocieplenie to realny i poważny problem [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Jakub Wiech

Jakub Wiech / Fot. YouTube/MediaNarodowe

"W naszym najlepszym interesie jest, aby zmniejszyć naszą intensywność emisji, by lepiej funkcjonować w nowych, zmieniających się warunkach makroekonomicznych" - mówił w Dniu na żywo w MN Jakub Wiech z portalu Energetyka24.

Zobacz także: Polska największym eksporterem diesla na Ukrainę

Globalne ocieplenie zagrożeniem

“Jest jak najbardziej realny i poważny. Globalne ocieplenie rozumiane jako część obecnie zachodzącej zmiany klimatu wiąże się z poważnymi konsekwencjami, dotykającymi już teraz wiele krajów na świecie i mogącymi w pewnej perspektywie zagrozić istnieniu wielu elementów naszej cywilizacji. To potężny proces kumulowania w atmosferze ziemi dodatkowej energii, która będzie się z czasem uwidaczniać np. w formie gwałtownych, coraz mniej przewidywalnych, intensywnych zjawisk pogodowych takich jak wichury, burze, ale też susze czy gradobicia, które będą przekraczać możliwości adaptacyjne naszej infrastruktury. Będziemy odczuwać to w naszej gospodarce i w naszym bezpieczeństwie” – mówił Wiech.

Korekta polityki

“Nie można powiedzieć, że temat globalnego ocieplenia jest bagatelizowany, dlatego że wiele mediów, agend rządowych i biznesów wzięło ten temat na tapetę. Z drugiej strony są jeszcze ogniska myśli, czy komentarzy, które kwestionują zachodzenie tego zjawiska, czy stwierdzają, że nie jest ono tak groźne jak twierdzą naukowcy. Wszystkie główne gospodarki wzięły korekty, jeśli chodzi o globalne ocieplenie. Obserwujemy politykę UE, Chin, USA, Indiach, zmierzającą do osiągnięcia neutralności klimatycznej, czyli zerowego stanu emisji gazów cieplarnianych netto z gospodarki” – wskazywał analityk.

Uzależnienie od paliw

“My już powoli kończymy z uzależnieniem od paliw kopalnych. W Europie widać to bardzo dobrze, widać to również w Stanach Zjednoczonych. Potrafimy rozwijać nasze gospodarki bez wzrostu emisji gazów cieplarnianych. To bardzo pozytywna wiadomość dla nas wszystkich, natomiast wymaga to jeszcze większego przyśpieszenia, by dojść do możliwości budowy nowego profilu gospodarki. To jest możliwe i warto, żebyśmy jako Polska brali w tym udział” – dodawał gość MN.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY