Co dalej z Grupą Wyszehradzką? Polska i Czechy odwołały spotkanie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prezydent RP Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w BBN

Prezydent RP Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w BBN / Fot. PAP/Paweł Supernak. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Dziennikarz Denes Albert twierdzi, że Czwórka Wyszehradzka (V4) coraz bardziej przypomina sojusz tylko z nazwy.
  • Polska i Czechy ponownie naciskają na Węgry w związku ze stanowiskiem rządu tego kraju w sprawie wojny na Ukrainie.
  • Tym razem Polska i Czechy odwołały spotkanie liderów parlamentarnych państw Grupy Wyszehradzkiej w stolicy Słowacji, Bratysławie.
  • Marszałek czeskiego parlamentu Markéta Pekarová Adamová i przewodniczący czeskiego Senatu Milos Vystrcil zapowiedzieli, że zbojkotują spotkanie V4,
  • Zobacz też: Polska zwraca się do Węgier o szybką ratyfikację przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO

Polska i Czechy ponownie naciskają na Węgry w związku ze stanowiskiem rządu tego kraju w sprawie wojny na Ukrainie – mimo że Węgry są jednym z niewielu krajów, które w przeszłości wspierały je w kluczowych kwestiach, takich jak migracja. Tym razem Polska i Czechy odwołały spotkanie liderów parlamentarnych państw Grupy Wyszehradzkiej w stolicy Słowacji, Bratysławie.

Posunięcie to nastąpiło po długiej serii wypowiedzi i gestów wobec Węgier. Marszałek czeskiego parlamentu Markéta Pekarová Adamová i przewodniczący czeskiego Senatu Milos Vystrcil zapowiedzieli, że zbojkotują spotkanie V4, a czeska gazeta Seznam Zprávy poinformowała, że nie chcą siedzieć z Węgrami przy jednym stole. Gazeta dodała, że oprócz dwóch czeskich polityków w spotkaniu nie wezmą udziału także liderzy obu izb polskiego Sejmu.

Czeska gazeta napisała, że bojkot wynika z różnicy zdań między państwami członkowskimi V4 w sprawie ich podejścia do wojny na Ukrainie.

Kość niezgody

Marszałek węgierskiej izby László Kövér powiedział, że czeska i polska decyzja o nieuczestniczeniu w spotkaniu opiera się na wypaczonym spojrzeniu na fakty.

Uwagi mówców czeskiego parlamentu dotyczące naszego kraju są nieprawdziwe i lekceważące, nie odpowiadają faktom i kwestionują prawo węgierskiego rządu do kształtowania polityki w węgierskim interesie narodowym.

Premier Węgier Viktor Orbán odmówił wysłania broni na Ukrainę lub zezwolenia na transporty broni przez swoje terytorium, podkreślając, że Węgry nie chcą brać udziału w wojnie. Rząd tego kraju wezwał do natychmiastowego zawieszenia broni i negocjacji. Ponadto Orbán wielokrotnie oznajmiał, że sankcje wobec Rosji szkodzą bardziej reszcie Europy niż Rosjanom i że należy je znieść do końca roku.

Czescy politycy nie ukrywali, że stanowisko Węgier było powodem odwołania spotkania V4.

Weźmy na przykład fakt, że Węgrzy prowadzą dwustronne rozmowy z Rosją na temat niektórych źródeł energii. To nie pozwala na jednolite stanowisko krajów UE, a tym samym na promowanie naszych celów w tym kryzysie energetycznym

– powiedział przewodniczący czeskiego Senatu Miloš Vystrčil.

Nowy czeski rząd od dawna nawoływał do zdystansowania się od Węgier.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMX News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY