Sensacyjne wiadomości. Janusz Waluś opuszcza więzienie

PILNE
Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Waluś wychodzi na wolność

Janusz Waluś / Fot. Twitter

Prezes Sądu Najwyższego Raymond Zondo powiedział, że decyzja Ronalda Lamoli o odmowie zwolnienia warunkowego Janusza Walusia była irracjonalna i musi zostać uchylona

Trybunał Konstytucyjny w Republice Południowej Afryki uchylił decyzję ministra sprawiedliwości i więziennictwa Ronalda Lamoli o odmowie zwolnienia warunkowego Januszowi Walusiowi.

Wydając orzeczenie, prezes Sądu Najwyższego Raymond Zondo powiedział, że decyzja ministra była irracjonalna, podlega przeglądowi i musi zostać uchylona.

Zgodnie z wyrokiem Janusz Waluś ma opuścić więzienie w ciągu najbliższych 10 dni.

Janusz Waluś w ciągu 10 dni ma znaleźć się na wolności – tak zadecydował Sąd Konstytucyjny RPA. Waluś opuści więzienie po 29 latach, gdzie został osadzony za zabicie w 1993 r. groźnego komunisty, potencjalnego “Stalina RPA” – Chrisa Haniego

– podaje Krzysztof Lech Łuksza.

Waluś to polski imigrant, który w kwietniu 1993 roku zabił przywódcę SACP Chrisa Haniego i działacza przeciwko apartheidowi, odsiaduje dożywocie w Zakładzie Karnym Kgosi Mampuru II.

Polak zwracał się wcześniej uchylenie decyzji Najwyższego Sądu Apelacyjnego o odrzuceniu jego zezwolenia na odwołanie się od wyroku Sądu Najwyższego, który podtrzymał odmowę zwolnienia warunkowego przez Lamola w marcu 2020 r.

Zondo powiedział, że sąd musi wziąć pod uwagę, że był zamieszany w poważne przestępstwo, które zostało skrupulatnie zaplanowane. Powiedział, że jego zachowanie i zachowanie prawicowego polityka Clive’a Derby’ego-Lewisa prawie pogrążyło kraj w niepokojach społecznych.

Czytaj więcej: Niemcy proponują Polsce systemy Patriot. Będą stacjonowały na granicy z Ukrainą?

Waluś w oczekiwaniu na sprawiedliwość

Jednym z powodów, dla których Lamola odrzucił wniosek o zwolnienie warunkowe, było to, że sąd pierwszej instancji, który go uwięził, chciał wysłać wiadomość wyjaśniającą, że zabójstwa przywódców politycznych są niedopuszczalne.

Waluś powiedział, że ustalenie przyczyn i podstaw jego dalszego pozbawienia wolności ma znaczenie publiczne. W wniosku o zwolnienie z więzienia Polak zaznaczył, że jego ukaranie było niesprawiedliwe.

Jeśli ten wniosek mi się nie powiedzie, wygląda na to, że zostanę uwięziony na zawsze, co jest karą niesprawiedliwą, nieludzką i okrutną

– podkreślił Janusz Waluś.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

buisnesslive.co.za

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY