Polska zwraca się do Węgier o szybką ratyfikację przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki / Fot. PAP/Radek Pietruszka. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Polska wraz ze Słowacją i Czechami zwróci się do Węgier o szybką ratyfikację dokumentów dotyczących przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO.
  • Węgry i Turcja to jedyne państwa członkowskie NATO, które nie ratyfikowały dokumentów akcesyjnych umożliwiających Szwecji i Finlandii przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
  • Finlandia i Szwecja złożyły wniosek o członkostwo w NATO w połowie maja.
  • Na przyjęcie dwóch krajów nordyckich do sojuszu musi się zgodzić wszystkich 30 obecnych członków bloku.
  • Zobacz też: Fundacja pro-life pomaga potrzebującym kobietom w ciąży. Każdy może wesprzeć

Polska wraz ze Słowacją i Czechami zwróci się do Węgier o szybką ratyfikację dokumentów dotyczących przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO, powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dwa kraje nordyckie porzuciły trwającą od dziesięcioleci neutralność po tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę, wywołując konwencjonalny konflikt militarny, jakiego Europa nie widziała od II wojny światowej.

Morawiecki złożył deklarację w niedzielę w Helsinkach, gdzie spotkał się z premier Finlandii Sanną Marin.

Za kilka dni pan premier Orban i ja spotykamy się w formacie Grupy Wyszehradzkiej. Jestem pewien, że razem z naszymi przyjaciółmi ze Słowacji i Czech poprosimy Viktora Orbana o szybką ratyfikację dokumentów dla Szwecji i Finlandii, ponieważ ma to krytyczne znaczenia dla wschodniej flanki naszego regionu

– powiedział.

Węgry i Turcja

Węgry i Turcja to jedyne państwa członkowskie NATO, które nie ratyfikowały dokumentów akcesyjnych umożliwiających Szwecji i Finlandii przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Prezydent Polski Andrzej Duda ratyfikował traktaty o przystąpieniu Finlandii i Szwecji do NATO 30 lipca.

Finlandia i Szwecja złożyły wniosek o członkostwo w NATO w połowie maja. Dziś mają status państw zaproszonych i mogą brać udział w natowskich spotkaniach, ale nie mają prawa głosu. Na przyjęcie dwóch krajów nordyckich do sojuszu musi się zgodzić wszystkich 30 obecnych członków bloku.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Wnp, The first news

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY