Zuzanna Kula mistrzynią świata w trójboju siłowym. Kolejny medal 48-letniego Jarosława Olecha

Zdjęcie ilustracyjne

Zuzanna Kula i Jarosław Olech / Fot. FB Kula Bula - Zuzanna Kula Powerlifting i International Powerlifting Federation - IPF

Złoto i srebro zdobyli nasi reprezentanci na mistrzostwach świata w trójboju siłowym w sprzęcie. Mistrzynią świata w kategorii do 52 kg została Zuzanna Kula a wicemistrzem świata w kategorii do 74 kg został Jarosław Olech, dla którego to już 25 medal z rzędu na światowym czempionacie. Nasz 17-krotny mistrz świata i 6-krotny wicemistrz świata ma już 48 lat i nadal osiąga wielkie sukcesy sportowe, dokładnie od 1997 roku, kiedy to zdobył swój pierwszy medal mistrzostw świata wśród seniorów.

Trójbój siłowy to dyscyplina sportu zaliczana do gatunku siłowych, której historia sięga lat 50. XX wieku. Składa się ona z trzech ćwiczeń, wymagających dużej siły mięśni, pozwalającej podnosić spore ciężary: przysiad ze sztangą, wyciskanie na ławce poziomej i martwy ciąg. Zmagania od początku powstania dyscypliny odbywają się w koszulkach wykonanych ze specjalnego materiału, która pomaga osobie wykonującej bój wyciskać większe ciężary na zasadzie rozciągania i kurczeniu się. Od 10 lat mistrzostwa świata najbardziej znanej federacji IPF rozgrywane są również w formie klasycznej, czyli bez tzw. koszulek wspomagających.

Czterej nasi reprezentanci wystartowali w tegorocznych mistrzostwach świata w trójboju siłowym w sprzęcie, czyli w tzw. koszulkach wspomagających, które odbyły się w dniach 14 do 19 listopada w Viborg (Dania). W pierwszym dniu zawodów w kategorii 52 kg kobiet wystartowały dwie nasze zawodniczki, wicemistrzyni świata z ubiegłego roku w kategorii 47 kg i tegoroczna wicemistrzyni World Games Zuzanna Kula oraz Wiktoria Cichocka. Życiowy sukces odniosła nasza 23-letnia Zuzanna Kula, która uzyskała w trójboju 520 kg (215+135+170) zaliczają wszystkie dziewięć podejść i została po raz pierwszy w karierze mistrzynią świata wśród seniorek.

W przysiadzie poprawiła rekord świata juniorek do lat 23 wynikiem 215 kg. W wyciskaniu leżąc ustanowiła nowy rekord Europy juniorek do lat 23 wynikiem 135 kg. W trójboju wynik 520 kg dał jej kolejny rekord świata juniorek do lat 23. Druga nasza zawodniczka ukończyła zmagania na 9 miejscu z wynikiem 400 kg.

Drugi dzień mistrzostw świata w trójboju siłowym przyniósł nam kolejny medal. Nasz najbardziej utytułowany zawodnik wielokrotny mistrz i rekordzista świata Jarosław Olech ponownie stanął na podium, tym razem wywalczył srebro przegrywając w trójboju zaledwie o 2,5 kg z odwiecznym rywalem z ostatnich lat Norwegiem Bakkelund Kjell Egil. Rywalizacja była bardzo zacięta. Polak prowadził po pierwszym i drugim boju, przegrywając dopiero w trzecim właśnie o 2,5 kg, uzyskał w trójboju 867,5 kg (355+202,5+310) zdobywając już swój 25 medal z rzędu na światowym czempionacie.

Nasz 17-krotny mistrz świata i 6-krotny wicemistrz świata oraz 3-krotny złoty medalista World Games ma już 48 lat i nadal osiąga wielkie sukcesy sportowe, dokładnie od 1997 roku kiedy to zdobył swój pierwszy medal mistrzostw świata wśród seniorów. W kategorii 66 kg wystąpił jeszcze Mariusz Grotkowski, uplasował się tuż za podium zajmując czwarte miejsce z wynikiem 732,5 kg (267,5+205+260).

Niestety na mistrzostwach w Danii nie wystartowała obrończyni tytułu w kategorii 76 kg Agata Sitko, tegoroczna wicemistrzyni świata w trójboju siłowym klasycznym i mistrzyni World Games.