Premier: Poprosiliśmy o wsparcie sojuszników

pilne
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki / Fot. PAP/Radek Pietruszka. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Premier Mateusz Morawiecki po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu poinformował, że w Przewodowie w województwie lubelskim pracują polscy i międzynarodowi eksperci. Mają oni wyjaśnić przyczyny wybuchów, do których doszło we wtorkowe popołudnie. W Przewodowie doszło do eksplozji, w wyniku której dwójka naszych rodaków straciła życie. Jestem myślami z ich rodzinami, z ich bliskimi - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz także: Europejscy przywódcy reagują na wybuchy w Polsce. Zapowiedziano pilne spotkanie 

Rząd zdecydował

Morawiecki poinformował o “najważniejszych decyzjach”, jakie podjął rząd.

Najważniejsze decyzje, które podjęliśmy – po pierwsze zdecydowaliśmy o podniesieniu gotowości bojowej wybranych oddziałów polskich sił zbrojnych, ze szczególnym uwzględnieniem monitorowania przestrzeni powietrznej. Po drugie prowadzimy analizy i konsultacje z naszymi sojusznikami w zakresie potencjalnego użycia artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego. Po trzecie – zdecydowaliśmy również o wezwaniu ambasadora Federacji Rosyjskiej do Ministerstwa Spraw Zagranicznych – poinformował premier.

Służby pracują na miejscu.

Jesteśmy w stałym kontakcie z rządem Ukrainy. Na miejscu zdarzenia znajdują się nasze służby m.in. saperskie. Podnieśliśmy w stan podwyższonej gotowości wszystkie służby – policji, straży, straży granicznej, PSP i służby specjalne – stwierdził Morawiecki.

Premier zaapelował o spokój.

Apeluję do wszystkich Polaków, aby zachować spokój wobec tej tragedii. Bądźmy rozważni, nie dajmy sobą manipulować. Musimy być rozważni i opierać się wyłącznie na faktach – podkreślił.

Mateusz Morawiecki uczulił na ryzyko dezinformacji.

Musimy być przede wszystkim gotowi na wszystkie fake newsy, na wszystkie ataki na polu informacyjnym, to jest broń, którą posługuje się Rosja (…). Bądźmy rozważni, słuchajmy komunikatów, które pochodzą ze sprawdzonych źródeł (…). W takich dniach musimy być razem – powiedział.

Ambasador wezwany

Polski premier poinformował także o wezwaniu “na dywanik” ambasadora Rosji w Polsce.

Zdecydowaliśmy o wezwaniu ambasadora Rosji do MSZ – stwierdził.

W tej sprawie wydano też komunikat polskiego MSZ.

W dniu 15 listopada 2022 r. zaobserwowano wielogodzinny zmasowany ostrzał całego terytorium Ukrainy i jej infrastruktury krytycznej prowadzony przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej. O godzinie 15:40 na terenie wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim w województwie lubelskim spadł pocisk produkcji rosyjskiej, w wyniku czego śmierć poniosło dwóch obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym zdarzeniem minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau wezwał ambasadora Federacji Rosyjskiej do MSZ z żądaniem niezwłocznego przekazania szczegółowych wyjaśnień – czytamy w komunikacie.

Morawiecki poinformował, że w Przewodowie pracują polscy i międzynarodowi eksperci. Polski rząd poprosił sojuszników o pomoc w wyjaśnieniu zdarzenia.

Nie zostawimy samych sobie rodzin ofiar tragedii z Przewodowa. Pracujemy teraz nad ustaleniem przyczyn i wszystkiego tego, co się stało podczas tego zdarzenia – współpracują z nami, również na miejscu tragedii nasi sojusznicy z innych państw – podkreślił premier.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMF24, Twitter, Dziennik Wschodni

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY