Borrell: UE nigdy nie oczekiwała, że sankcje wobec Rosji zatrzymają wojnę

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Josep Borrell

Josep Borrell / Fot. PAP/EPA/Olivier Hoslet. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Sankcje nie zatrzymały działań wojennych Rosji, ale im zaszkodziły, twierdzi wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.
  • Według Borrella wyraźnie osłabiają one rosyjską gospodarkę i zdolność Moskwy do dalszego finansowania konfliktu.
  • “Zmniejszyły one zdolność rosyjskiej armii do zakupu sprzętu wojskowego, co doprowadziło do tego, że siły rosyjskie poniosły wiele ofiar na polu walki” – powiedział.
  • UE i jej kraje członkowskie dostarczyły do tej pory Kijowowi broń i sprzęt wojskowy o wartości około 8 mld euro, czyli prawie 45 procent tego, co dostarczyły Stany Zjednoczone.
  • Zobacz też: Bilety na mecz Polska-Chile. Internauci stawiają zarzuty PZPN-owi

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej oraz wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell oznajmił, iż Unia Europejska nigdy nie oczekiwała, że sankcje zatrzymają działania wojenne Rosji. Jednocześnie ogłosił, że polityka sankcji będzie kontynuowana.

Borrell stwierdził, że choć sankcje nie zatrzymają wojny na Ukrainie, wyraźnie osłabiają rosyjską gospodarkę i zdolność Moskwy do dalszego finansowania konfliktu.

UE nigdy nie oczekiwała, że sankcje wobec Rosji zatrzymają wojnę na Ukrainie, ale można powiedzieć, że zmniejszyły one zdolność rosyjskiej armii do zakupu sprzętu wojskowego, co doprowadziło do tego, że siły rosyjskie poniosły wiele ofiar na polu walki.

Obecnie ministrowie spraw zagranicznych omawiają przyszłe wsparcie wojskowe UE dla Ukrainy. W tym kontekście Borrell powiedział, że UE i jej kraje członkowskie dostarczyły do tej pory Kijowowi broń i sprzęt wojskowy o wartości około 8 mld euro, czyli prawie 45 procent tego, co dostarczyły Stany Zjednoczone.

Wspólna rezolucja

Borrell powiedział również, że wydana zostanie przez ministrów spraw zagranicznych wspólna rezolucja.

Powinna ona nadal nakładać środki ograniczające na rosyjską gospodarkę i wzmacniać środki ograniczające udział państw trzecich, w szczególności tych, które dostarczają Moskwie broń i pomoc wojskową.

Powiedział, że w rekordowym czasie osiągnięto porozumienie w sprawie misji pomocy wojskowej z siedzibą w Polsce, która przy wsparciu kilku państw członkowskich UE przeszkoli 15 tys. ukraińskich żołnierzy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMX News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY