Biden i Xi potępiają groźby nuklearne

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Spotkanie Bidena z Xi Jinpingiem

Xi Jinping i prezydent USA Joe Biden / Fot. Twitter

Prezydent USA Józef Biden i przywódca ChRL Xi Jinping odbyli przełomowe rozmowy przed szczytem G20 na Bali.
  • Obaj przywódcy wspólnie potępili “groźby Rosji dotyczące użycia broni jądrowej na Ukrainie”.
  • Biden zapewnił, że USA utrzymują swoją politykę “jednych Chin”.
  • Xi nazwał Tajwan “czerwoną linią” i ostrzegł USA, by jej nie przekraczały.
  • Zobacz też: Ambasador Liwne: Polska zagłosowała przeciwko Izraelowi

Prezydent USA Józef Biden i przywódca rządu okupacyjnego Chin Xi Jinping odbyli przełomowe rozmowy przed szczytem G20 na Bali. Dotyczyły one między innymi Ukrainy oraz Korei Północnej. Obaj przywódcy wspólnie potępili “groźby Rosji dotyczące użycia broni jądrowej na Ukrainie”. Język ten był echem poprzednich wspólnych oświadczeń wydanych przez USA i Rosję sięgających czasów zimnej wojny, a do których – powiedział Ławrow – Rosja pozostaje zobowiązana.

Biden zapewnił, że USA utrzymują swoją politykę “jednych Chin”. Stany Zjednoczone pozostają zaangażowane we wzmacnianie obrony wyspy Tajwan, na której znajduje się rząd Republiki Chińskiej, jeśli rząd Chińskiej Republiki Ludowej będzie dążył do jego militarnego obalenia.

“Czerwona linia”

Xi nazwał Tajwan “czerwoną linią” i ostrzegł USA, by jej nie przekraczały. Biden powiedział przed spotkaniem, że obaj przywódcy spotykają się, aby “znaleźć sposoby pracy nad pilnymi globalnymi kwestiami, które wymagają naszej wzajemnej współpracy”.

Portal “Do Rzeczy” pisze:

Choć w chińskim komunikacie po spotkaniu Xi i Bidena nie pada słowo “nuklearny” to chińska dyplomacja ostrzega przed skutkami “konfrontacji wielkich państw”. W kontekście komunikatu Białego Domu, według którego obydwaj przywódcy sprzeciwili się groźbom użycia broni nuklearnej na Ukrainie, brzmi to jak ostrzeżenie skierowane pod adresem Rosji.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Do rzeczy, dw, Reuters

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY