Rząd przejmuje aktywa Gazpromu. Buda: “Zapewniamy bezpieczeństwo krytycznej infrastruktury”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. YouTube

Rząd ustanowił tymczasowy zarząd przymusowy nad akcjami Gazpromu w spółce EuRoPol Gaz.
  • Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda postanowił wydać decyzję o przejęciu udziałów PAO Gazpromu w spółce EuRoPol Gaz.
  • Decyzją ministra ustanowiono tymczasowy zarząd przymusowy, który przejmuje 100 proc. udziałów w spółce.
  • Zdaniem ministra jest to działanie wymierzone w zapewnienie bezpieczeństwa wk krytycznej infrastrukturze.
  • Jak zaznaczył, że ustanowienie zarządu przymusowego w PAO Gazprom jest konieczne dla prawidłowego funkcjonowania EuRoPol Gazu.
  • Zobacz także: Przewidywania NBP. Podano ile wyniesie inflacja w 2023 roku

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, powołując się na wniosek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zdecydował o przejęciu udziałów PAO Gazpromu w spółce EuRoPol Gaz – spółka to właściciel polskiej części gazociągu Jamał-Europa. 48 proc. udziałów w spółce należało do tej pory do rosyjskiego Gazpromu. 

Resort poinformował, że we wpisanej na listę sankcyjną firmie PAO Gazprom, decyzją ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy, został ustanowiony tymczasowy zarząd przymusowy. Zarząd przymusowy został też ustanowiony na 100 proc. akcji Gazpromu w EuRoPol Gazie.

Tym samym zostanie zapewnione bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej

– przekazał minister rozwoju i technologii.

Jak zaznaczył, że ustanowienie zarządu przymusowego w PAO Gazprom jest konieczne dla prawidłowego funkcjonowania EuRoPol Gazu, w tym uniknięcia paraliżu decyzyjnego w tej firmie i zapewnienia bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej do przesyłu gazu.

Ta decyzja służy poprawie bezpieczeństwa energetycznego i ekonomicznego Polski, szczególnie teraz, gdy mamy do czynienia z agresją Rosji w Ukrainie i działaniami Putina mającymi destabilizować sytuację w Europie

– zaznaczył Waldemar Buda.

Minister dodał, że Polska jest pierwszym krajem w Europie, który wprowadził instytucję tymczasowego zarządu przymusowego.

Robimy wszystko, co możliwe, by przeciwdziałać skutkom rosyjskiej agresji, ale też, by eliminować rosyjski kapitał i rosyjskie wpływy. Konstytucja nie pozwala nam na wywłaszczanie, dlatego wspólnie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadziliśmy tymczasowy zarząd majątkiem

– wytłumaczył polityk.

Czytaj więcej: Izrael zaatakował syryjską bazę lotniczą. Ostatnio korzystali z niej Rosjanie

Aktywa Gazpromu na polskiej liście sankcji

EuRoPol Gaz to właściciel polskiej części gazociągu tranzytowego Jamał-Europa, jednej z najbardziej zaawansowanych i jednocześnie największej w Europie inwestycji energetycznej przełomu XX i XXI wieku. Polskim odcinkiem gazociągu o długości ok. 684 km przesyłany jest gaz ziemny na potrzeby odbiorców krajowych i zagranicznych.

Dotychczas po 48 proc. udziałów w EuRoPol Gazie mieli rosyjski Gazprom i polski PGNiG. 4 proc. należy do Gas-Tradingu z grupy PKN Orlen.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

dorzeczy.pl, rp.pl, interia.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY