Przełomowe spotkanie. Ciepłe powitanie Bidena z Xi Jinpingiem

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Spotkanie Bidena z Xi Jinpingiem

Xi Jinping i prezydent USA Joe Biden / Fot. Twitter

Prezydent USA Joe Biden i chiński przywódca Xi Jinping spotkali się na indonezyjskiej wyspie Bali w przededniu szczytu G20. Reuters określił powitanie obu polityków mianem ciepłego. Była to pierwsza rozmowa twarzą w twarz przywódców, odkąd Biden objął urząd prezydenta USA.
  • W poniedziałek na Bali w Indonezji doszło do przełomowego spotkania prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena i prezydenta Chin Xi Jinpinga.
  • Przywódcy zwaśnionych mocarstw mieli ustalić granice swoich działań, a także znaleźć wspólny język w rozwiązywaniu globalnych problemów.
  • Oboje jednogłośnie zgodzili się, że ewentualne użycie broni atomowej jest nie do przyjęcia również w kontekście wojny na Ukrainie.
  • Eksperci nie przewidują, że spotkanie to znacząco zmieni podejście tych dwóch mocarstw, lecz przewidują współpracę w kwestii różnych międzynarodowych problemów.
  • Zobacz także: Izrael zaatakował syryjską bazę lotniczą. Ostatnio korzystali z niej Rosjanie

Przed spotkaniem prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zapowiadał, że jego głównym celem będzie ustalenie granic w dwustronnych stosunkach. Wśród tematów miały się znaleźć między innymi kwestie Tajwanu i wojny w Ukrainie.

Rozmowa obu przywódców odbyła się w luksusowym hotelu Mulia na indonezyjskiej wyspie Bali. Trwała około trzech godzin. 

Jako przywódcy naszych dwóch narodów, dzielimy w mojej opinii odpowiedzialność za pokazanie, że Chiny i Stany Zjednoczone są w stanie zarządzać dzielącymi je różnicami, nie dopuścić, by rywalizacja przerodziła się w cokolwiek zbliżonego do konfliktu, oraz znaleźć sposoby na wspólną pracę w pilnych sprawach globalnych, które wymagają naszej współpracy 

– powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.

Z kolei chiński przywódca Xi Jinping miał wyrazić gotowość do szczerej i dogłębnej wymiany opinii. Jego zdaniem wraz z Bidenem pragną obrać właściwy kurs i znaleźć porozumienie w dwustronnych relacjach.

Oba kraje powinny uznać historię za zwierciadło i pozwolić, by była ona przewodnikiem dla przyszłości

– stwierdził przywódca Chin Xi Jinping cytowany przez agencję Xinhua.

Czytaj więcej: Inspekcja Handlowa rozpoczęła kontrolę składów węgla w całej Polsce

Potajemne rozmowy na linii Pekin-Waszyngton

Biały Dom ogłosił, że nie będzie wspólnego oświadczenia po odbytym spotkaniu. Eksperci stwierdzili, że spotkanie może ustabilizować sytuację i częściowo złagodzić napięcia, ale nie spodziewali się przełomu w dwustronnych relacjach.

Relacje amerykańsko-chińskie są obecnie bardzo napięte, ale według źródeł agencji Reutera zarówno Waszyngton, jak i Pekin, podejmowały w ostatnich miesiącach ciche negocjacje na rzecz naprawy stosunków. Obie strony oczekują od siebie woli współpracy, aby zacieśniać pokojowe relacje i współistnienie.

Szczyt G20 odbędzie się we wtorek i środę na indonezyjskiej wyspie Bali. W ubiegłym tygodniu władze w Dżakarcie poinformowały, że w spotkaniu światowych przywódców nie weźmie udziału prezydent Rosji Władimir Putin. Zastąpi go szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY