PiS chce ograniczyć immunitet posłów i sędziów. Projekt jest już w Sejmie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Marek Ast

Marek Ast / Fot. PAP/Paweł Supernak. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Partia rządząca złożyła w Sejmie ustawę dotyczącą zmian w Konstytucji RP, które zniosą część immunitetów przysługujących parlamentarzystom i sędziom.
  • Immunitet parlamentarny zostanie ograniczony.
  • “De facto pozostawiamy wyłącznie immunitet materialny, rezygnując z immunitetu formalnego” – powiedział Marek Ast.
  • Zmiana konstytucji wymaga większości dwóch trzecich głosów w Sejmie oraz bezwzględnej większości głosów w Senacie.
  • Zobacz też: Iran: Wysłaliśmy Rosji drony

Partia rządząca złożyła w Sejmie ustawę dotyczącą zmian w Konstytucji RP, które zniosą część immunitetów przysługujących parlamentarzystom i sędziom. O tym posunięciu poinformował w środę szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Marek Ast.

Ograniczamy immunitet parlamentarny, de facto pozostawiamy wyłącznie immunitet materialny, rezygnując z immunitetu formalnego. W sytuacji, kiedy potrzebna była zgoda Sejmu, Senatu, na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za pospolite przestępstwa posłów, senatorów i oczywiście sędziów.

Proponowana jest zmiana art. 105 konstytucji, dotyczącego immunitetu parlamentarzystów i art. 181 konstytucji, dotyczącego immunitetu sędziów.

Immunitet

Zgodnie z Konstytucją RP immunitet formalny chroni posłów i senatorów przed pociągnięciem do odpowiedzialności karnej bez zgody Sejmu lub Senatu. Obejmuje on wszystkie czyny popełnione przez parlamentarzystę, w szczególności czyny inne niż wynikające ze sprawowania mandatu i rozciąga się na całą procedurę karną.

Parlamentarzyści objęci są również immunitetem materialnym, który chroni ich przed odpowiedzialnością za działalność wchodzącą w zakres wykonywania mandatu (np. wystąpienia w parlamencie, głosowania, inicjatywy ustawodawcze).

Przykładowo: jeśli ktoś nawołuje do mordowania osób o pochodzeniu indyjskim, może go spotkać za to kara. Jeśli jednak zarejestruje partię polityczną, i dostanie się do Sejmu, wówczas chroni go immunitet.

Zmiana konstytucji wymaga większości dwóch trzecich głosów w Sejmie, przy czym głosuje co najmniej połowa wszystkich posłów, oraz bezwzględnej większości głosów w Senacie, przy czym głosuje co najmniej połowa z nich.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Bankier.pl, The first news

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY