Iran: Wysłaliśmy Rosji drony

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Flaga Iranu

Flaga Iranu / Fot. Flickr

Iran po raz pierwszy przyznał, że wysłał Rosji drony, ale stwierdził, że zostały one dostarczone przed rosyjskim atakiem na Ukrainę.
  • “Dostarczyliśmy Rosji ograniczoną liczbę dronów na miesiące przed wojną na Ukrainie” – powiedział minister spraw zagranicznych.
  • Ukraina i jej zachodni sojusznicy oskarżyli Rosję o wykorzystanie w ostatnich tygodniach dronów produkcji irańskiej do przeprowadzania ataków na Ukrainie.
  • Teheran wielokrotnie zaprzeczał tym twierdzeniom.
  • Zobacz też: Zbiórka podpisów pod projektem ustawy wprowadzającej dobrowolny ZUS

Iran po raz pierwszy przyznał, że wysłał Rosji drony, ale stwierdził, że zostały one dostarczone przed rosyjskim atakiem na Ukrainę.

Dostarczyliśmy Rosji ograniczoną liczbę dronów na miesiące przed wojną na Ukrainie

– powiedział minister spraw zagranicznych Hosejn Amir Abdollahijan, cytowany przez oficjalną agencję informacyjną IRNA.

Ukraina i jej zachodni sojusznicy oskarżyli Rosję o wykorzystanie w ostatnich tygodniach dronów produkcji irańskiej do przeprowadzania ataków na Ukrainie. Teheran wielokrotnie zaprzeczał tym twierdzeniom.

W rozmowie telefonicznej z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych w zeszłym tygodniu zgodziliśmy się, że jeśli będą dowody (na wykorzystanie przez Moskwę irańskich dronów), to on nam je dostarczy. Jeśli strona ukraińska dotrzyma swojej obietnicy, możemy omówić tę kwestię w najbliższych dniach i weźmiemy pod uwagę ich dowody.

Oskarżenia i sankcje

Irański minister spraw zagranicznych ponownie zaprzeczył, że jego kraj dostarczył Rosji rakiety, nazywając oskarżenia “całkowicie fałszywymi”.

Washington Post pisał 16 października, że Iran przygotowuje się do wysłania rakiet do Rosji. Kijów podał, że przeciwko ludności cywilnej Ukrainy użyto już około 400 irańskich dronów, a Moskwa zamówiła ich około 2 tysięcy. W odpowiedzi na te transfery Unia Europejska i Wielka Brytania nałożyły sankcje na trzech irańskich generałów oraz firmę zbrojeniową oskarżoną o dostarczanie Rosji dronów.

We wrześniu Kijów zdecydował się na znaczne ograniczenie stosunków dyplomatycznych z Teheranem.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

The Moscow Times

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY