MON zatwierdza kontrakt na polskie elementy dla amerykańskiej i koreańskiej artylerii

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
MON Mariusz Błaszczak

MON Mariusz Błaszczak / Fot. PAP/Radek Pietruszka. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Umowę ramową na dostawę elementów do amerykańskich i koreańskich systemów rakiet wielokrotnego startu (MRLS) zatwierdził w środę polski minister obrony.
  • Systemy, które zostaną sprowadzone z USA i Korei Południowej, zostaną uzupełnione o podwozie Jelcz do przenoszenia systemu HIMARS.
  • Błaszczak powiedział, że broń jest niezwykle skuteczna; w rękach Ukraińców pozwoliła odeprzeć rosyjskie ataki.
  • Pierwsze wyrzutnie Chunmoo, zamontowane na ciężarówkach Jelcz będą u nas w przyszłym roku.
  • Zobacz też: Kilkudziesięciu niedawno zmobilizowanych rosyjskich poborowych poddało się w Ługańsku

Umowa między Agencją Uzbrojenia a konsorcjum PGZ-WWR określa warunki zawierania kontraktów wykonawczych na włączenie produkowanych w Polsce elementów, w tym pojazdów i sprzętu łączności, do systemów M142 HIMARS i K239 Chunmoo.

Chodzi nam o to, żeby wzmacniać szybko i skutecznie potencjał bojowy polskich sił zbrojnych, staramy się też maksymalnie korzystać z potencjału polskiego przemysłu zbrojeniowego

– powiedział Mariusz Błaszczak, dodając, że systemy, które zostaną sprowadzone z USA i Korei Południowej, zostaną uzupełnione o podwozie Jelcz do przenoszenia systemu HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System), a także wozy rozpoznawcze, amunicję, sprzęt łączności i bezzałogowe statki powietrzne, wszystkie produkowane przez polski konglomerat obronny PGZ.

“Niezwykle skuteczna broń”

Według słów ministra Błaszczaka, wszystkie te elementy stworzą jednolitą konstrukcję w postaci systemów wyrzutni artyleryjskich, które bardzo dobrze sprawdziły się w wojnie na Ukrainie. Powiedział, że broń jest niezwykle skuteczna; w rękach Ukraińców pozwoliła odeprzeć rosyjskie ataki.

Pierwsze wyrzutnie Chunmoo, zamontowane na ciężarówkach Jelcz będą u nas w przyszłym roku.

Polska zamówiła w 2019 roku 20 wyrzutni HIMARS ze Stanów Zjednoczonych, a niedawno wysłała zapytanie ofertowe na kolejne 500 wyrzutni.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Wnp, The first news

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY