Światło Pamięci Niezwyciężonym. Bieluczyk: “Polacy pamiętają o mogiłach żołnierzy”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Znicze

Znicze / pxfuel.com

Akcja "Światło Pamięci Niezwyciężonym w Dekadę Stulecia Odzyskania Niepodległości” to inicjatywa mająca przypominać o grobach żołnierzy Wojska Polskiego.
  • W tym roku odbędzie się 5. edycja akcji “Światło Pamięci Niezwyciężonym w Dekadę Stulecia Odzyskania Niepodległości”.
  • Andrzej Bieluczyk z stowarzyszenia “Grupy Wschód” wyjaśnił, że zajmują się sprzątaniem grobów i mogił polskich żołnierzy.
  • Zauważył również, że Polacy coraz częściej pamiętają o pochowanych bohaterach, odwiedzając i dbając o ich miejsce spoczynku.
  • Zobacz także: Marsz Niepodległości 2012 – bojkot i prowokacje

Stowarzyszenie “Grupa Wschód”, w skład której wchodzą pasjonaci historii ziemi podlaskiej oraz kolekcjonerzy militariów z Białegostoku, organizuje 5. edycję akcji “Światło Pamięci Niezwyciężonym w Dekadę Stulecia Odzyskania Niepodległości”. Inicjatywa odbędzie się 10 listopada o godz. 18.00.

Akcja polega na zapaleniu zniczy na grobach żołnierzy Wojska Polskiego. Co ważne, nie chodzi o pomniki czy tablice pamiątkowe. (…) Jako Stowarzyszenie „Grupa Wschód” sprzątaliśmy groby żołnierzy przed stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę. Wtedy zauważyliśmy, że mogiły są w strasznym stanie. Wyczyściliśmy je. Chcieliśmy, żeby na grobach żołnierzy zapłonęły znicze, aby ktoś pomodlił się właśnie tam, a nie tylko pod pomnikami

– wskazał Andrzej Bieluczyk.

W pierwszej edycji akcji wzięło udział 67 stowarzyszeń, organizacji oraz parafii. Natomiast w tym roku do udziału zgłosiło się ponad 220 podmiotów.

Wydarzenie swoim zasięgiem nie obejmuje tylko Polski. Skontaktowaliśmy się m.in. z Polakami mieszkającymi na Kresach i zapytaliśmy, czy wezmą udział w akcji. Ochoczo się do niej włączyli. Odpowiedzieli przy tym, że zawsze pamiętają o grobach i rozpalają znicze. Byli zdziwieni, że trzeba organizować przedsięwzięcie, aby pamiętać o grobach żołnierzy

– dodał działacz społeczny.

Czytaj więcej: Duży popyt na polskie obligacje w USA

Polacy zaczynają pamiętać o grobach żołnierzy

Członek Stowarzyszenia “Grupa Wschód” zaznaczył, że w ostatnich latach wiele się zmieniło i Polacy pamiętają o mogiłach żołnierzy.

Groby są odnawiane przez różne organizacje czy stowarzyszenia. Nam bardzo pomagają m.in. Lasy Państwowe. Kiedy rozmawiamy z leśnikami, opowiadają nam, że dbają o mogiły pozostawione gdzieś w lesie. Nie wiedzą, kto jest w nich pochowany, ale mówią: Nie my postawiliśmy tu krzyż, ale on zawsze będzie tutaj stał

– wyjaśnił Bieluczyk.

Jak zaznaczył, każde światło jest tak samo ważne.

W jednej z gmin mama z córką i jej koleżanką pojechały do lasu, ponieważ jest tam mogiła powstańców styczniowych. Pokonały kilka kilometrów, aby do niej dotrzeć. Zapaliły tam znicz. To jest równie istotne, co zapalenie kilkuset zniczy w Białymstoku. Te osoby musiały się naprawdę wykazać. Każde działanie jest ważne – podkreślił członek Stowarzyszenia „Grupa Wschód”.

Poza Polską i Litwą wydarzenie dotarło do Taszkientu, czyli stolicy Uzbekistanu, a także na Łotwę, do Wielkiej Brytanii oraz do Włoch, gdzie znicze zostaną zapalone na Monte Cassino.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY