RPP nie zmieni stóp procentowych. Jest odpowiedź na listy byłych szefów NBP

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prof. Adam Glapiński

Prof. Adam Glapiński / fot. Facebook/ SGH Warsaw School of Economics

Rada Polityki Pieniężnej poinformowała, że nie zmieniła dotychczasowych stóp procentowych. Stopa referencyjna nadal wynosi 6,75 proc. Postanowiono również odpowiedzieć na list otwarty byłych prezesów Narodowego Banku Polskiego oraz członków RPP.
  • Rada Polityki Pieniężnej poinformowała, że nie wprowadza obecnie zmian w stopach procentowych.
  • Postanowiono odpowiedzieć również na listych byłych szefów Narodowego Banku Polskiego i członków RPP.
  • W opublikowanym oświadczeniu skrytykowano podważanie obecnych działań rady i banku centralnego.
  • Zobacz także: Ograniczenie dostępu do alkoholu i jego reklam. Jest petycja do premiera

Po ostatnim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej poinformowano że, obecnie główna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego, stopa referencyjna, wynosi 6,75 proc. Stopa lombardowa wynosi 7,25 proc., stopa depozytowa – 6,25 procent. Stopa redyskontowa weksli wynosi 6,8 proc. a stopa dyskontowa weksli – 6,85 procent.

Rada postanowiła również wydać oświadczenie w odpowiedzi na list byłych członków RPP i szefów NBP z 16 października b.r., w którym skrytykowano obecne działania banku centralnego i stopniowe podwyższanie stóp procentowych.

Jako Rada Polityki Pieniężnej stanowczo podkreślamy, że działając kolegialnie w oparciu o wiedzę i doświadczenie w zakresie polityki pieniężnej wszystkich jej członków, krytycznie oceniamy próby publicznego kontestowania działalności Rady Polityki Pieniężnej, w tym podjętych decyzji, o ile nie są zgodne z oczekiwaniami członków wybranych przez Senat

– czytamy w oświadczeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Negatywnie oceniamy także formułowane publicznie zarzuty przez członków wybranych przez Senat co do warunków wypełniania funkcji członka RPP, które nie służą autorytetowi Narodowego Banku Polskiego, gdyż nie mają one oparcia w faktach. Wobec powyższego, wyrażamy dezaprobatę dla listu otwartego byłych Prezesów NBP i byłych członków RPP z dnia 16 października 2022 roku. Tezy w nim zawarte są nieprawdziwe

– stwierdziłą rada.

Rada Polityki Pieniężnej do tej pory podnosiła stopy procentowe 11-krotnie. Cykl podwyżek rozpoczął się w październiku 2021 roku. W tym roku podwyżek stóp nie było jedynie w sierpniu, kiedy RPP nie zbierała się z powodu przerwy urlopowej oraz w październiku, kiedy Rada zdecydowała się nie zmieniać poziomu oprocentowania w NBP.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl, nbp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY