PKN Orlen zabiega o porozumienie naftowe z Saudyjczykami

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Twitter

Prezes Orlenu rozmawiał z Saudi Aramco o wspólnych inicjatywach petrochemicznych i dostawach ropy dla regionu Europy Środkowej.
  • Zdaniem prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka, współpraca z Aramco to wielka szansa dla polskiej gospodarki i to nie tylko dla Orlenu.
  • Na początku 2022 roku PKN Orlen podpisał umowę z Saudi Aramco na dostawy od 200 tys. do 337 tys. baryłek ropy dziennie.
  • Według PKN Orlen zaspokoiłoby to 45 proc. potrzeb koncernu w Polsce, Czechach i na Litwie.
  • Zobacz też: Ukraina wykorzystuje uprawnienia wojenne, by znacjonalizować duże firmy

Polski gigant energetyczny PKN Orlen prowadził rozmowy z saudyjskim Aramco zarówno w sprawie dostaw ropy naftowej dla regionu Europy Środkowej, jak i rozwoju produktów petrochemicznych. Zdaniem prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka, współpraca z Aramco to wielka szansa dla polskiej gospodarki i to nie tylko dla Orlenu.

Z przedstawicielami Aramco rozmawiamy o dostawach surowca do naszego regionu, ale też perspektywach rozwoju petrochemii. Produkcja zaawansowanych tworzyw, we współpracy z globalnym liderem tej branży, to olbrzymia szansa dla gdańskiego zakładu i całej polskiej gospodarki.

Rozmowy

Jeszcze w lipcu PKN Orlen informował o rozmowach zarówno z saudyjskim koncernem chemicznym SABIC, jak i Saudi Aramco na temat wspólnych projektów inwestycyjnych w sektorze petrochemicznym. Chodzi o zwiększenie asortymentu i jakości produktów oraz integrację z gdańską rafinerią ropy naftowej.

Na początku 2022 roku PKN Orlen podpisał umowę z Saudi Aramco na dostawy od 200 tys. do 337 tys. baryłek ropy dziennie. Według PKN Orlen zaspokoiłoby to 45 proc. potrzeb koncernu w Polsce, Czechach i na Litwie. Poziom dostaw ma wzrosnąć w tym roku do 400 tys. baryłek dziennie (20 mln rocznie).

Po połączeniu z gazowym gigantem PGNiG i naftowym koncernem Lotos, Orlen jest największym wieloenergetycznym konglomeratem w Europie Środkowej i jednym z największych w Europie. Saudi Aramco jest jednym z największych producentów ropy naftowej na świecie, dostarczającym 10 proc. dziennego zapotrzebowania na ten surowiec.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

i

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY