Ukraina wykorzystuje uprawnienia wojenne, by znacjonalizować duże firmy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski / Fot. PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Szef instytutu badawczego Penta w Kijowie, nazwał decyzję rządu "niemal rewolucyjną". Powiedział, że to sposób na odsunięcie oligarchów od władzy.
  • Państwo ukraińskie postanowiło przejąć pięć dużych przedsiębiorstw.
  • Jest to zgodne z prawem stanowionym, gdyż takie uprawnienia daje wprowadzony tam stan wojenny.
  • Majątek pięciu firm będzie zarządzany przez ministerstwo obrony.
  • Zobacz też: Zełenski: Walcząc z Rosją, walczymy ze zmianami klimatu

W niedzielę Krajowa Komisja Papierów Wartościowych i Giełd nakazała zajęcie akcji producenta silników Motor Sich i publicznego producenta ropy Ukrnafta, za którym stoi miliarder Ihor Kołomojski. Władze wzięły na celownik również producenta ciężarówek AvtoKrAZ, firmę przemysłową Zaporizhzhtransformator i rafinerię ropy naftowej Ukrtatnafta.

Podjęto decyzję o wywłaszczeniu aktywów strategicznie ważnych przedsiębiorstw i przekazaniu ich na własność państwa

– powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Ołeksij Daniłow. Według Daniłowa, decyzja została podjęta na posiedzeniu najwyższego szczebla bezpieczeństwa.

Majątek tych pięciu spółek będzie zarządzany przez resort obrony w celu zaspokojenia pilnych potrzeb sił zbrojnych. Są to m.in. dostawy paliw i smarów, naprawa sprzętu wojskowego i broni. Po zniesieniu stanu wojennego majątek ten mógłby zostać zwrócony właścicielom lub wypłacony.

Wszystkie pięć firm ma powiązania z zamożnymi ukraińskimi biznesmenami. Wołodymyr Fesenko, szef instytutu badawczego Penta w Kijowie, nazwał decyzję rządu “niemal rewolucyjną”. Powiedział, że to sposób na odsunięcie oligarchów od władzy.

Decyzja ta była podyktowana przede wszystkim logiką wojny i interesem bezpieczeństwa państwa. Ale jednocześnie jest też strategia odsunięcia oligarchów od władzy.

To pierwszy raz od ataku Rosji, kiedy rząd użył stanu wojennego do podjęcia takiego kroku. Reuters pisze, iż od dawna ekipa prezydenta Zełenskiego starała się ograniczyć wpływy przedsiębiorców. Deputowany Zheleznyak mówił, iż biznesmeni otrzymają odszkodowania w ciągu roku od zakończenia stanu wojennego.

“Konieczny ruch”

Prezydent Zełenski powiedział, że ruch ten jest konieczny i odpowiada na pilne potrzeby sektora obronnego Ukrainy.

W tych trudnych czasach musimy skierować wszystkie nasze siły na wyzwolenie naszego kraju i narodu, na wsparcie ukraińskiej armii.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Echo24

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY