Rzecznik Praw Obywatelskich chce unieważnienia wyroku skazującego z czasów PRL

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Wikipedia Commons

RPO chce unieważnienia wyroku skazującego mężczyznę uznanego za winnego rzucania kamieniami w milicję podczas demonstracji przeciwko stanowi wojennemu.

Rzecznik Praw Obywatelskich chce unieważnienia wyroku skazującego mężczyznę uznanego za winnego rzucania kamieniami w milicję podczas demonstracji przeciwko stanowi wojennemu w 1982 roku. Jak informuje Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO), sprawa dotyczy wydarzenia, które miało miejsce 31 sierpnia 1982 r. w czasach Polskiej Republiki Ludowej.

Podczas demonstracji, która odbyła się w Lubinie, milicja otworzyła ogień do tłumu zabijając trzy osoby i raniąc 11.

W październiku 1982 r. sąd uznał uczestnika protestu za winnego dopuszczenia się brutalnego ataku na funkcjonariuszy milicji poprzez rzucanie w nich kamieniami i w konsekwencji skazał demonstranta na trzy lata więzienia.

Kamienie

Rzecznik Praw Obywatelskich, wnosząc apelację od tego wyroku, domaga się uniewinnienia mężczyzny. Zdaniem rzecznika protestujący znalazł się w specyficznej sytuacji, która – jego zdaniem – wyklucza możliwość przypisania mężczyźnie jakiejkolwiek winy.

Biuro argumentuje, że przy takiej okoliczności łagodzącej rzucanie przez protestującego kamieniami w funkcjonariuszy milicji, którzy podejmowali brutalne działania wobec ludności, nie mogło być przedmiotem zarzutów.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

The first news

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY