Rosja i USA planują rozmowy o redukcji broni jądrowej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Joe Biden

Joe Biden / Fot. PAP/EPA/Adam Schultz / The White House / HANDOUT. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Rosja i Stany Zjednoczone Ameryki Północnej rozmawiają o wznowieniu w najbliższych tygodniach negocjacji w sprawie redukcji broni jądrowej.
  • Pakt o redukcji broni “New START” jest jednym z niewielu obszarów, w których Moskwa i Waszyngton – jak powiedziały – są otwarte na współpracę.
  • Oczekuje się ponoć, że Waszyngton podniesie kwestię wznowienia inspekcji na miejscu w ramach “New START”.
  • Moskwa formalnie zawiesiła fizyczne inspekcje ze strony USA w sierpniu 2022 roku po tym, jak prezydent Józef Biden wezwał Rosję i Chiny do wykazania zaangażowania w ograniczanie broni jądrowej.
  • Zobacz też: Rzecznik Praw Obywatelskich chce unieważnienia wyroku skazującego z czasów PRL

Rosja i Stany Zjednoczone Ameryki Północnej rozmawiają o wznowieniu w najbliższych tygodniach negocjacji w sprawie redukcji broni jądrowej w ramach pierwszego spotkania twarzą w twarz od czasu ataku na Ukrainę.

Rozmowy w sprawie “New START” mogłyby się odbyć pod koniec listopada lub na początku grudnia w jednym z nieokreślonych krajów Bliskiego Wschodu, zamiast w tradycyjnym miejscu, jakim jest Genewa, podał dziennik gospodarczy “Kommiersant”.

Ostatni pozostały pakt o redukcji broni między wrogami z czasów zimnej wojny, “New START”, jest jednym z niewielu obszarów, w których Moskwa i Waszyngton – jak powiedziały – są otwarte na współpracę pomimo napięć związanych z wojną na Ukrainie i zachodnimi sankcjami.

Inspekcje

Oczekuje się ponoć, że Waszyngton podniesie kwestię wznowienia inspekcji na miejscu w ramach “New START”. Moskwa formalnie zawiesiła fizyczne inspekcje ze strony USA w sierpniu 2022 roku po tym, jak prezydent Józef Biden wezwał Rosję i Chiny do wykazania zaangażowania w ograniczanie broni jądrowej.

MSZ Rosji wskazało wówczas, że zachodnie sankcje, ograniczenia wizowe i zamknięcie przestrzeni powietrznej w związku z wojną na Ukrainie utrudniają Moskwie przeprowadzanie inspekcji na terytorium USA.

Podczas jednej ze zdalnych rozmów w zeszłym miesiącu Moskwa oskarżyła Waszyngton o omijanie warunków traktatu poprzez nieudostępnianie broni i obiektów, co do których Rosja podejrzewa, że mimo zapowiadanych konwersji i reklasyfikacji nadal są zdolne do przenoszenia broni jądrowej.

Moskwa i Waszyngton przedłużyły w zeszłym roku układ “New START”, który ogranicza liczbę rozmieszczonych głowic jądrowych do 1550 sztuk, do 5 lutego 2026 roku.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

The Moscow Times

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY