MON: Baza USA w Polsce zwiększa bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Szef MON Mariusz Błaszczak i ambasador USA Mark Brzezinski

Szef MON Mariusz Błaszczak i ambasador USA Mark Brzezinski / Fot. PAP/Rafał Guz. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Nowy amerykański wojskowy magazyn logistyczny w Polsce pomoże Siłom Powietrznym USA wspierać siły NATO na ich wschodniej flance, twierdzi Błaszczak.
  • W Powidzu stacjonuje brygada lotnictwa bojowego USA, wyposażona w śmigłowce Apache.
  • Dla tych śmigłowców w najbliższych latach przygotowana ma być baza w postaci z jednej strony hangarów i magazynów, a z drugiej strony bazy paliwowej.
  • Polska zwróciła się do USA o przygotowanie oferty na 96 śmigłowców AH-64 Apache.
  • Zobacz też: Spotkanie G7. Ciąg dalszy kontrowersji o krzyż

Nowy amerykański wojskowy magazyn logistyczny w Polsce pomoże Siłom Powietrznym USA wspierać siły NATO na ich wschodniej flance, twierdzi Mariusz Błaszczak. Minister Obrony Narodowej i ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski odwiedzili w poniedziałek plac budowy nowego obiektu, który będzie służył wojsku USA i znajduje się w pobliżu bazy lotniczej w Powidzu w zachodnio-centralnej Polsce.

Można powiedzieć, że Powidz stanowi kompleks wojskowy przygotowany, żeby wspierać polskie siły i siły natowskie na wschodniej flance

– powiedział minister. Dodał, że w Powidzu stacjonuje brygada lotnictwa bojowego USA, wyposażona w śmigłowce Apache.

Dla tych śmigłowców w najbliższych latach przygotowana ma być baza w postaci z jednej strony hangarów i magazynów, a z drugiej strony bazy paliwowej, tak aby mogły one operować z Powidza, aby mogły wspierać siły polskie i siły Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance. Błaszczak powiedział też, iż Polska jest zainteresowana zakupem śmigłowców AH-64 Apache.

Tydzień temu z sekretarzem obrony Lloydem Austinem rozmawialiśmy na temat wzmocnienia polsko-amerykańskich relacji wojskowych. W ramach tego wzmocnienia już w przyszłym roku do Polski trafią czołgi Abrams.

Brzezinski

Przypominając, że w Polsce przebywa obecnie ponad 10 tys. żołnierzy amerykańskich, Brzezinski powiedział, że dzięki projektom USA będą mogły bardziej elastycznie zwiększać swoją obecność w tym kraju.

Dyplomata dodał, że ich cel pozostaje niezmienny, czyli odstraszanie i nie eskalowanie, oferowanie pomocy sojusznikom i wspieranie narodu Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio eM, The first news

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY