Kolejna edycja” Programu dla szkół”. Promocja zdrowej żywności

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Dieta po Covid

Warzywa / Fot. Silar Wikimedia Commons

Trwa kolejna edycja unijnego projektu "Program dla szkół" koordynowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Jego głównym celem jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród młodzieży. Program jest skierowany przede wszystkim do uczniów z najmłodszych klas. W jego ramach do szkół dostarczane są owoce, warzywa, mleko i produkty mleczne, które następnie są rozdawane dzieciom.

Wicedyrektor lubelskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Marek Wojciechowski wyjaśnił na czym polega unijny “Program dla szkół”. Wskazał na jego edukacyjny charakter i promujący zdrowe odżywianie.

To główny cel, czyli kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat. Ten program jest skierowany głównie do uczniów klas młodszych (I-V) szkół podstawowych, czyli już od pierwszej klasy tacy uczniowie spożywają zdrowe produkty, najczęściej ekologiczne od polskich rolników, ale jednocześnie biorą udział w zajęciach edukacyjnych, które kształtują w nich zdrowe nawyki żywieniowe. Oprócz pogadanek i  konkursów odbywają się również warsztaty, wycieczki szkolne czy też inne inicjatywy, które pokazują, jak ważne jest zdrowo się odżywiać i zdrowo wzrastać 

– wyjaśnił Marek Wojciechowski.

„Program dla szkół” jest kontynuacją dwóch innych programów: “Mleko w szkole” oraz “Owoce i warzywa w szkole”, które zakończyły się w 2017 roku. W tym roku jego budżet wynosi prawie 230 mln złotych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY