Z powodu zniszczeń infrastruktury Ukrainy, Europa stoi w obliczu kryzysu migracyjnego

wideo
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kolejka po wodę

Kolejka po wodę / fot. Twitter

Europa stoi w obliczu napływu uchodźców, gdy taktyka wojenna Rosji polegająca na niszczeniu infrastruktury krytycznej wyłącza wodę i prąd.
  • 14 milionów Ukraińców już opuściło swoje domy, a to jeszcze nie jest nawet zima.
  • Na nagraniach z Ukrainy widać całe ulice bez światła, a na innych ludzie stoją w długich kolejkach tylko po wodę pitną.
  • Tymczasem Europa nie jest przygotowana do radzenia sobie z dalszym napływem ukraińskich uchodźców tej zimy.
  • Zobacz też: Vucic o Nord Stream: “Każdy wie, kto to zrobił, ale udajemy imbecyli”

Wojna na Ukrainie przesiedliła już 14 milionów ludzi, według ONZ, ale kryzys uchodźczy w Europie może jeszcze bardziej przyspieszyć, ponieważ Rosja niszczy krytyczną infrastrukturę, pozostawiając miliony bez wody, prądu i ciepła.

Wysoki komisarz ONZ ds. uchodźców Filippo Grandi podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ (UNSC) oznajmił, że

to napływ uchodźców w tempie i skali niewidzianej od dziesięcioleci. [Kryzys] podnosi liczbę uchodźców i przesiedleńców na świecie do ponad 103 milionów.

Zwrócił też uwagę, że mieszkańcy Ukrainy zmagają się z “jedną z najsurowszych zim na świecie w niezwykle trudnych warunkach”, w tym z dalszymi zniszczeniami wojennymi infrastruktury cywilnej, co “sprawia, że pomoc humanitarna jest kroplą w morzu potrzeb”.

Nowa taktyka Rosji okazuje się wysoce skuteczna w niszczeniu krytycznej infrastruktury, w tym w dużych miastach, takich jak Kijów, który doświadcza kroczących przerw w dostawie prądu; w niektórych obszarach w ogóle go nie ma. Na filmach w mediach społecznościowych widać całe ulice bez światła, a na innych ludzie stoją w długich kolejkach tylko po wodę pitną.

Europa nie jest na to przygotowana

Europa nie jest przygotowana do radzenia sobie z dalszym napływem ukraińskich uchodźców tej zimy. Niemcy zmagają się z bezprecedensowym kryzysem spowodowanym zarówno uchodźcami z Ukrainy, jak i setkami tysięcy migrantów z Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji. Większość z nich to migranci ekonomiczni. Nawet w przypadku tych, którzy rzeczywiście uciekają przed wojną lub konfliktem z tych pozaeuropejskich krajów, wielu przechodzi przez bezpieczne ziemie, takie jak Turcja, Grecja i Bałkany, w drodze do bogatych krajów, takich jak Niemcy i Szwecja.

Jednocześnie niektórzy politycy są coraz bardziej sceptyczni co do tego, jak wielu Ukraińców może zostać wchłoniętych przez kraje europejskie, z twierdzeniami o “turystyce zasiłkowej” dyskutowanymi w niemieckich mediach i doniesieniami o szkołach i domach dla uchodźców w stanie krytycznym. Grandi powiedział, że “organizacje humanitarne dramatycznie zwiększyły swoją pomoc, ale trzeba zrobić o wiele więcej, zaczynając od zatrzymania tej bezsensownej wojny”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMX News, Twitter

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY