Scholz przybył do Pekinu. Spotkał się z Xi Jinpigniem

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ukraińcy

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz / fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN / POOL Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

W piątek w Pekinie kanclerz Niemiec Olaf Scholz spotkał się z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. Panowie wyrazili chęć pogłębienia współpracy pomimo zachodzących zmian geopolitycznych na świecie.
  • Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przybył w piątek do Pekinu na jednodniową wizytę.
  • Jak podaje agencja Reutera, niemiecki przywódca przyznał, że bezpośrednie spotkanie z chińskim przywódcą jest najlepszą alternatywą.
  • Z kolei Xi Jinping odnosząc się do kwestii wojny na Ukrainie wskazał na potrzebę współpracy z Niemcami, szczególnie w okresie zmian geopolitycznych na świecie.
  • Zobacz także: Z powodu zniszczeń infrastruktury Ukrainy, Europa stoi w obliczu kryzysu migracyjnego

W piątek do Pekinu przybył kanclerz Niemiec Olaf Scholz. To jego pierwsza podróż do Chin od czasu objęcia urzędu. Zaraz po wylądowaniu kanclerz oraz członkowie delegacji zostali przebadani pod kątem obecności koronawirusa – w Chinach nadal obowiązują ostre restrykcje.

Samolot z Scholzem wylądował w Pekinie w piątek rano czasu miejscowego. Kanclerz i członkowie delegacji zostali poddani testom na Covid-19. Przeprowadzili je chińscy pracownicy medyczni, którzy weszli na pokład samolotu w strojach ochronnych

– podaje agencja Reutera.

Następnie niemiecki przywódca spotkał się z tzw. prezydentem Chin Xi Jinpigniem. Do spotkania doszło w Wielkiej Hali Ludowej, czyli siedzibie chińskiego parlamentu. Kanclerz podczas rozmowy odniósł się do wojny na Ukrainie. Podkreślił, że bezpośrednie spotkanie jest lepszą opcja na wypracowanie porozumienia w obronie dotychczasowego porządku światowego.

Chiny i Niemcy powinny współpracować ze sobą, zwłaszcza w czasach zmian i zamieszania, przez wzgląd na światowy pokój

– powiedział prezydent Chin Xi Jinping.

Według źródeł agencji AFP Scholz oświadczył, że chce dodatkowo rozwijać współpracę gospodarczą z Chinami, mimo że oba kraje mają różne punkty widzenia.

Czytaj więcej: Rosja próbuje otworzyć nowe szlaki migracyjne do krajów UE

Spotkanie z chińskim premierem

Na rozkładzie podróży po Chinach znajduje się również spotkanie z premierem Li Keqiangiem, który najprawdopodobniej w przyszłym roku zostanie zastąpiony przez nową osobę. Kanclerzowi towarzyszy delegacja niemieckich przedsiębiorców. Według mediów są w niej m.in. szefowie firm Adidas, Deutsche Bank, BioNTech, Siemens, Volkswagen, BASF i Bayer.

W czasie rekordowej inflacji i w obliczu groźby recesji w Niemczech Scholz będzie się starał położyć nacisk na dalszą współpracę gospodarczą z Chinami. Według zapowiedzi ma też poruszyć temat wojny na Ukrainie i naciskać na władze ChRL w sprawie otwarcia rynku i praw człowieka.

Wizyta Scholza wywołuje kontrowersje na Zachodzie, w tym w samych Niemczech, zwłaszcza, że dochodzi do niej krótko po zjeździe Komunistycznej Partii Chin i w czasie wojny na Ukrainie, której Pekin nie potępił. Podsyciła dyskusję na temat uzależnienia niemieckiej gospodarki od ChRL i jedności Zachodu wobec tego kraju. Rodzi również porównania do nieudanej niemieckiej polityki wobec Rosji.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY