Napięcie między Serbią a Kosowem rośnie po zestrzeleniu drona w pobliżu bazy wojskowej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Flaga Serbii

Flaga Serbii / Fot. Pixabay

Kosowo zaprzecza zaangażowaniu, mówiąc, że Serbia wykorzystała to jako pretekst do zwiększenia swojej obecności wojskowej na granicy.
  • Minister obrony powiedział, że w ostatnich dniach w przestrzeń powietrzną jego kraju wtargnęło kilka dronów pochodzących z Kosowa.
  • Kosowski rząd odrzucił oskarżenia, twierdząc, że drony nie pochodziły z tego obszaru.
  • NATO nadal ma na tym obszarze około 3.700 żołnierzy.
  • Zobacz też: Ekoterroryści ukarani. Holenderska sędzia dała mały wyrok

Serbska armia ogłosiła w środę, 2 listopada, że zneutralizowała drona latającego w pobliżu obiektów wojskowych w pobliżu Kosowa.

Według oświadczenia serbskiego ministerstwa obrony dron, który leciał z góry Kopaonik w kierunku instalacji wojskowych, został “zestrzelony” przy użyciu elektronicznych środków zagłuszających. Podano, iż wojsko będzie nadal neutralizować drony, które pojawiają się w strefie zakazu lotów na granicy Serbii i siłą odłączonego obszaru państwa. Nie określono pochodzenia drona, zidentyfikowanego jako dron “komercyjny”.

Minister obrony Miloš Vučević powiedział również, że w ostatnich dniach w przestrzeń powietrzną jego kraju wtargnęło kilka dronów, pochodzących z Kosowa. Tamtejszy rząd odrzucił oskarżenia, twierdząc, że drony nie pochodziły z tego obszaru.

Drony i tablice rejestracyjne

Napięcie między Serbią a Kosowem wzrosło w związku z wysiłkami władz w Prisztinie, by zmusić Serbów do wymiany tablic rejestracyjnych pochodzących z lat 90. ubiegłego wieku, kiedy region nie był odłączony od reszty kraju, na tablice “w stylu kosowskim”. Po 21 kwietnia przyszłego roku zaczętoby konfiskować samochody, które nie spełniają wymogów.

Nie mogę powiedzieć, czyje to były drony, ale mogę powiedzieć, że wszystkie pochodzą z terytorium Kosowa

– powiedział Vučević telewizji RTS. Dodał, że prezydent Aleksandar Vučić, który jest najwyższym dowódcą sił zbrojnych Serbii, wydał rozkaz “wyeliminowania” wszystkich dronów wkraczających w serbską przestrzeń powietrzną i postawił serbskie siły w stan “podwyższonej gotowości”.

Kosowski minister obrony Armend Mehaj powiedział:

[To jest] tylko pretekstem do zwiększenia liczby serbskich wojsk na granicy z Republiką Kosowa jako środka do szerzenia paniki wśród obywateli obu państw.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMX News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY