Irański program nuklearny. Nieoficjalnie: Iran chce współpracy z Rosją

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Flaga Iranu

Flaga Iranu / Fot. Flickr

Zdaniem amerykańskiego wywiadu Iran zabiega o pomoc Rosji dla swego programu nuklearnego, na wypadek gdyby nie doszło do wznowienia międzynarodowego porozumienia z Teheranem z 2015 r.
  • Amerykańska stacja CNN informuje o rozmowach między Rosją i Iranem ws. irańskiego programu nuklearnego.
  • Teheran chciałby, aby to Rosjanie dostarczyli im materiały nuklearne oraz paliwo do reaktorów jądrowych.
  • Dzięki dostarczonemu paliwu, Iran miałby ułatwioną ścieżkę do zakończenia pierwszego etapu produkcji broni jądrowej.
  • Z kolei według anonimowych źródeł w Waszyngtonie, rozmowy z Teheranem ws. porozumienia nuklearnego miały stanąć w miejscu.
  • Stany Zjednoczone nadal są otwarte na rozmowy z Teheranem, lecz jeśli zajdzie potrzeba zablokują Iranowi możliwość produkcji broni masowego rażenia.
  • Zobacz także: Poważny problem na Kubie. Kościołom brakuje mąki do produkcji komunikantów

Jak donosi amerykańska stacja CNN, Iran ma rozmawiać z Federacją Rosyjska na temat swojego programu nuklearnego. Teheran chciałby kupić materiały nuklearne oraz paliwo do reaktorów jądrowych. Informatorzy wskazują, że paliwo znacznie przyspieszyłoby pierwszy etap produkcji irańskiej broni atomowej.

Nie wiele jest informacje, które miałyby wskazywać na chęć współpracy przez Kreml. Warto zaznaczyć, że Rosja to jedno z państw, które podpisały się pod porozumieniem nuklearnym z Iranem. Również w tym charakterze Moskwa uczestniczyła w wiedeńskich rozmowach przy próbie przywrócenia do mocy prawnej tej umowy.

Czytaj więcej: Napięta sytuacja na półwyspie koreańskim. Dziesiątki patroli i prób rakietowych

Iran sprzedaje Rosji drony?

Według doniesień medialnych od pewnego momentu Iran ma dostarczać drony bojowe oraz pociski rakietowe Rosjanom, które te następnie są wykorzystywane w wojnie na Ukrainie. Pojawiły się również informacje o tym, że Teheran zamierza dostarczyć Rosji kolejną partię uzbrojenia, zawierającą 1 tys. różnego rodzaju jednostek uzbrojenia, w tym rakiety balistyczne krótkiego zasięgu Fateh-110 i Zolfagar o zasięgu 300 i 700 km.

Z kolei zdaniem jednego z anonimowych przedstawicieli administracji Joe Bidena, negocjacje z Iranem ws. porozumienia nuklearnego miały od pewnego czasu stanąć w miejscu. Zdaniem stacji CNN, irańskie prace nad wzbogacaniem uranu poszły znacznie dalej, niż przewidywały to międzynarodowe ustalenia.

Natomiast rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych Adrienne Watson przekazała ostatnio, że USA rozmawia obecnie ze swoimi partnerami, aby ujawnić rzekome zacieśniające się więzi między Moskwą, a Teheranem oraz zamierzają pociągnąć oba kraje do odpowiedzialności.

Specjalny wysłannik USA do Iranu Rob Malley powiedział, że Waszyngton nadal stawia na dyplomację w kontaktach z Iranem. Zaznaczył jednak, że jeżeli będzie to konieczne USA zmuszą innymi narzędziami, w tym militarnie, aby uniemożliwić Iranowi pozyskanie broni jądrowej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY