USA. Wybory do Kongresu spędzają sen z powiek Bidenowi

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Joe Biden

Joe Biden w Kongresie / Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030 Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Zgodnie z amerykańską konstytucją we wtorek po pierwszym poniedziałku listopada w połowie czteroletniej kadencji prezydenta odbywają się wybory śródokresowe w Stanach Zjednoczonych. W tym roku przypadną one 8 listopada. To wtedy Amerykanie wybiorą tych przedstawicieli Izby Reprezentantów i senatorów, których kadencja właśnie się kończy.
  • Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden przed wyborami śródokresowymi wzywa wyborców do głosowania na Demokratów.
  • Jego zdaniem zwolennicy Donalda Trumpa wyznają antydemokratyczne i antyamerykańskie wartości.
  • Lider Demokratów apeluje również, aby nie wierzyć w teorie spiskowe, które mogą się pojawić po podaniu wstępnych wyników wyborów.
  • Zobacz także: Przyjaźń rosyjsko-chińska. Hiszpańska prasa ujawnia plany Putina i Jinpinga

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, a zarazem lider Partii Demokratycznej w ostatnim czasie mocno zaangażował się w kampanię wyborczą przed wyborami śródokresowymi. W swoim ostatnim przemówieniu zwracał on uwagę, że demokracja w USA jest rzekomo osłabiona. Świadczyć o tym ma ostatni atak za męża przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. Stwierdził, że intencją napastnika był pierwotnie zamach na zdrowie i życie samej spikerki.

W przemówieniu do Komitetu Narodowego Demokratów podkreślił, że amerykańska demokracja jest atakowana, a wyborcy muszą stanowczo przeciwdziałać. Zachęcał, aby zagłosować na tych kandydatów, którzy w jego opinii bronią standardów demokratycznych.

Biden apeluje, by nie wierzyć w teorie spiskowe

Prezydent Biden regularnie oskarża zwolenników Republikanów, a w szczególności byłego prezydenta Donalda Trumpa, o podsycanie nienawiści i atak na demokrację. Zarzuca im, że nie chcą zaakceptować wyników wyborów prezydenckich z 2020 r.

Nie popełnijcie błędu w głosowaniu. Demokracja jest dla nas wszystkich

– zaapelował prezydent Joe Biden.

Przypomniał, że w aktualnych wyborach w niektórych stanach swoje głosy przedterminowo oddało 27 mln Amerykanów. W innych stanach liczenie kart do głosowania zacznie się dopiero po zamknięciu lokali wyborczych 8 listopada, co oznacza, że ​​wyniki pojawią się dopiero po kilku dniach od głosowania.

Będą to pierwsze krajowe wybory od wydarzeń z 6 stycznia, kiedy uzbrojony, wściekły tłum zaatakował Kapitol Stanów Zjednoczonych

– podkreślił amerykański przywódca.

Jak deklarował, także w aktualnych wyborach mają kandydować osoby, które gotowe są do tego, by odrzucić wynik wyborów, co może doprowadzić do „chaosu”.

To bezprecedensowe. To niezgodne z prawem. I to jest nieamerykańskie. Jak już powiedziałem, nie możesz kochać swojego kraju tylko wtedy, gdy wygrywasz

– ocenił Biden.

Prezydent poprosił, by wyborcy zadali sobie pytanie, czy oddają swój głos na kandydatów, którzy zaakceptują wynik wyborów.

Czytaj więcej: Mikołajczyk: Tłum w takiej skali to żywioł ciężki do opanowania [NASZ WYWIAD]

Lider Demokratów uderza w republikańskich polityków i wyborców

We wrześniu Biden wygłosił przemówienie w Independence Hall w Filadelfii, krytykując Republikanów i zwolenników Donalda Trumpa głoszących jego hasło wyborcze Make America Great Again, wyznających przekonania rzekomo sprzeczne z wartościami demokratycznymi.

Zgodnie z najnowszymi sondażami przeprowadzonymi na zlecenie CBS News, Republikanie mogą zdobyć większość miejsc w Izbie Reprezentantów. Główną siłą napędową ma być narastające niezadowolenie społeczeństwa amerykańskiego z powodu inflacji i niestabilnej giełdy. Oznaczałoby to problemy dla ekipy Bidena, jeśli chodzi o realizację programu wyborczego.

Wybory z 8 listopada będą testem popularności obecnej administracji i pokażą, czy aktualna administracja Białego Domu będzie w stanie forsować ustawy, na których jej zależy, w tym związanych z agendą klimatyczną, promocją aborcji i ideologii gender.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

cbsnews.com, pch24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY