Darmowy listopad w rezydencjach królewskich – lista placówek

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Warszawa Zamek Królewski zdjęcie Jan Bodakowski

Warszawa Zamek Królewski zdjęcie Jan Bodakowski / Warszawa Zamek Królewski zdjęcie Jan Bodakowski

Listopad to jak co roku miesiąc, w którym bezpłatnie można zwiedzać rezydencje królewskie. "Darmowy listopad w rezydencjach królewskich" to coroczna akcja organizowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 • W tym roku po raz kolejny odbywa się “Darmowy listopad w rezydencjach królewskich” organizowany przez ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego.
 • Resort przedstawiło szereg zabytkowych placówek, które będzie można odwiedzić w tym miesiącu.
 • W ten sposób ministerstwo pragnie zachęcić Polaków do zwiedzania i poznawania polskiej kultury i historii.
 • Zobacz także: 160 rocznica urodzin Feliksa Konecznego

Darmowy listopad w rezydencjach królewskich – co to jest?

Darmowy listopad w rezydencjach królewskich 2022 to akcja organizowana od 2012 roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 1 do 30 listopada można odwiedzić wybrane placówki zupełnie za darmo. W ramach niej najważniejsze zamki, pałace i muzea w całej Polsce zapraszają nieodpłatnie w swe progi chętnych turystów. Luksusowe wnętrza przez cały miesiąc będą więc na wyciągnięcie ręki.

Kultura buduje tożsamość. A tożsamość jest fundamentem wspólnoty. Jak ważne są to wartości, dobitnie świadczy przykład Ukrainy, która mimo zniewolenia i prób unicestwienia przez potężnego sąsiada, dzięki kulturze zachowała swoją tożsamość i od ponad 8 miesięcy toczy bohaterską wojnę o przetrwanie swojej wspólnoty, o niepodległość swojej ojczyzny

– powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Jak wskazała wicedyrektor Muzeum Łazienek Królewskich Marianna Otmianowska, akcja ma na celu zwiększenie dostępności do polskich zbiorów muzealnych, a także do promocji rezydencji m.in. polskich monarchów. Zaprosiła ona do zwiedzania warszawskich łazienek, które oferują darmowe lekcje oraz zwiedzanie.

Czytaj więcej: 83 lata temu Rosjanie przyłączyli polskie Kresy wschodnie do ZSRR

Lista rezydencji królewskich do odwiedzenia

Zamki i muzea cieszące się największym zainteresowaniem uchyliły nam rąbka tajemnicy i zdradziły, jakie niespodzianki czekają na turystów, którzy przekroczą ich progi w listopadzie 2022 r. Szczegóły dotyczące ewentualnych wcześniejszych zapisów, godzin otwarcia danych obiektów oraz harmonogramy wystaw zostaną ponadto umieszczone na stronach internetowych odpowiednich placówek.

W ramach akcji za darmo możemy odwiedzić takie pałace i zabytki kultury jak:

 • Zamek Królewski na Wawelu,
 • Zamek Lubelski,
 • Łazienki Królewskie w Warszawie,
 • Pałac Króla Jana III w Wilanowie,
 • Zamek Królewski w Poznaniu,
 • Zamek w Malborku,
 • Zamek Królewski w Sandomierzu,
 • Zamek Żupny w Wieliczce,
 • Zamek Królewski w Warszawie.

W tym roku do akcji “Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich” dołączył Zamek Królewski w Poznaniu oraz zamki w Kwidzynie i Sztumie – oddziały Muzeum Zamkowego w Malborku. Bezpłatnie zwiedzić będzie też można najbardziej ikoniczne polskie muzea – Zamek Królewski w Warszawie i na Wawelu, czy Muzeum Pałac Króla Jana III w Wilanowie.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

warszawa.tvp.pl, eska.pl, turystyka.wp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY