Zamość. Bezpłatny kurs dla Ukraińców. Uczą się języka polskiego oraz historii

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
SG pomaga dzieciom swoich ukraińskich kolegów

Ukraińskie dzieci pod opieką Straży Granicznej / Fot. Youtube/Straż Graniczna

Już ponad 80 osób z Ukrainy szkoli się w Zamościu z języka polskiego oraz naszej historii. Na następną turę zgłosiło się kolejnych 60. Jednak miejsc jest zdecydowanie więcej. Z organizowanych w Zamościu zajęć może skorzystać ponad 200 uchodźców z Ukrainy.
  • W Zamościu od połowy października odbywają się szkolenia dla ukraińskich uchodźców.
  • W weekendy przy zamojskiej parafii katedralnej imigranci mogą podszkolić się w języku polskim oraz poznać naszą historię.
  • Na kursy Ukraińcy mogą się zapisywać poprzez kontakt telefoniczny lub mailowy.
  • Ponadto kursy, które organizuje fundacja Potrafisz Polsko! są udzielane bezpłatnie.
  • Zobacz także: Walka z pornografią. Dzieci wpadają w wir uzależnienia technologicznego

Pierwsze zajęcia rozpoczęły się w połowie października. Odbywają się w weekendy przy zamojskiej parafii katedralnej. Zajęcia są kierowane do ukraińskich uchodźców, którzy znaleźli schronienie w Zamościu i w powiatach ościennych.

To projekt adresowany do osób pełnoletnich, które ukończyły 18 rok życia, ale mamy wśród uczestników także dwie osoby powyżej 70 roku życia

– przekazała Aleksandra Wojtyna.

Kursy, które organizuje Fundacja Potrafisz Polsko! są całkowicie bezpłatne, a zajęcia są finansowane dzięki pieniądzom z Funduszu Pracy Integracja Cudzoziemców na Rynku Pracy w ramach konkursu Razem możemy więcej.

W ramach całego szkolenia przewidziano 20 godzin nauki języka polskiego, a także po 10 z historii i informatyki

– wyjaśniła koordynator szkoleń realizowanych w Zamościu.

Czytaj więcej: Nowa ustawa o cmentarzach. Zmiany w przepisach

Ukraińcy próbują rozmawiać po polsku

Ukraińcy uczą się mówić i czytać po polsku, poznają również wybrane zagadnienia historyczne, m.in. dotyczące stosunków polsko-ukraińskich, ale również norm społecznych towarzyszących życiu codziennemu.

Na lekcjach informatycznych uzyskają wsparcie w kontaktach z instytucjami publicznymi czy prywatnymi, dowiadują się np. jak założyć konto bankowe, nabyć nieruchomość, korzystać z transportu publicznego lub uzyskać uprawnień do kierowania pojazdami czy skorzystać pomocy socjalnej i mieszkaniowej.

Na czas trwania kursu uczestnicy mają zapewnione wyżywienie, ubezpieczenie, a także opiekę nad dziećmi w miejscu szkolenia. A po zakończeniu całego cyklu zajęć każdy otrzyma notebook, jako wsparcie poszkoleniowe, a także certyfikat, który może okazać się pomocny w razie poszukiwania pracy.

Całość ma być realizowana do końca przyszłego roku. W zajęciach ma wziąć minimum 225 osób, ale jeśli zainteresowanie będzie większe, to w planach jest tworzenie kolejnych grup.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

dziennikwschodni.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY