Nowa ustawa o cmentarzach. Zmiany w przepisach

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Znicz

Znicz / Fot. Facebook

Utworzenie centralnej bazy danych o cmentarzach oraz instytucji koronera to niektóre spośród zmian.
  • Nowa ustawa o cmentarzach oznacza, iż nie będzie już używana karta zgonu w wersji papierowej.
  • Zastąpi ją wersja elektroniczna, i wszystkie informacje zostaną automatycznie przeniesione do państwowej bazy danych.
  • Utworzony zostanie centralny rejestr informacji o cmentarzach i miejscach pochówku.
  • Zobacz też: Sykulski: #VetoRezerwy. Hoga: To droga do anarchii

Jak donosi Radio Maryja, projekt ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma zostać przyjęty przez rząd do końca roku, a sama ustawa ma zacząć obowiązywać od 1 czerwca roku następnego. Jakie zmiany w przepisach oznacza nowa ustawa o cmentarzach?

Nowa ustawa o cmentarzach

Wojciech Labuda, pełnomocnik premiera ds. ochrony miejsc pamięci powiedział, że potrzebne jest nowe prawo odnośnie cmentarzy, takie, które odpowiadałoby “współczesnym wyzwaniom”.

Nowa ustawa o cmentarzach oznacza, iż nie będzie już używana karta zgonu w wersji papierowej. Zastąpi ją wersja elektroniczna, i wszystkie informacje zostaną automatycznie przeniesione do państwowej bazy danych.

Ustawa zakłada również, że utworzony zostanie centralny rejestr informacji o cmentarzach i miejscach pochówku. Jest to działanie w ramach tzw. cyfryzacji miejsc pamięci.

Baza będzie dostępna online. Znajdą się w niej mapy cmentarzy, informacje o lokalizacji grobów i osobach pochowanych, a także inne dodatkowe dane ważne dla obywateli, w tym termin, do którego grób jest opłacony.

Koroner

W Polsce koroner jako odrębny zawód funkcjonuje od 2002 roku, choć nie ma ustawowego zdefiniowania. Nowa ustawa o cmentarzach zakłada, że będzie to instytucja wyspecjalizowanego lekarza do stwierdzania zgonu w sytuacjach takich, jak np. znalezienie ciała w miejscu publicznym.

Koronerzy będą zatrudniani przez wojewodów w zależności od potrzeb w danym regionie. Ważne, żeby byli dostępni 24 godziny na dobę. Wzywać będą mogły ich określone służby, jak policja, a także lekarze rodzinni, np. gdyby mieli problemy ze wskazaniem przyczyny zgonu pacjenta w domu.

Nowa ustawa o cmentarzach posiada także zmiany odnośnie przedsiębiorstw pogrzebowych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Maryja, ABC zdrowie, Money.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY